Konsekwencje nieleczonego zakażenia układu moczowego Drukuj Email
Wpisany przez Solution PR   
piątek, 24 czerwca 2011 12:44

Konsekwencje nieleczonego zakażenia układu moczowego.

Częste oddawanie moczu, pieczenie okolic intymnych podczas wizyt w toalecie, czy ból w podbrzuszu to najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia układu moczowego – dolegliwości, która u kobiet występuje nawet 45 razy częściej niż u mężczyzn. (1)
 
altPomimo faktu, że zakażenie układu moczowego dezorganizuje nasze życie często przeszkadzając w normalnym funkcjonowaniu, przypadłość ta wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona nie jest niebezpieczna. Problem może pojawić się, gdy zbagatelizujemy pierwsze objawy zakażenia lub polegać będziemy tylko na homeopatii. Wtedy infekcja doprowadzić może nawet do zapalenia nerek. (2)Co więcej, z badań wynika, że aż 38% Polek samodzielnie stara się rozwiązać problemy związane z chorobami układu moczowego. (3)Większość z nas nie wie, że samo łagodzenie symptomów nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się choroby. Jeśli nie wyleczymy jej do końca, istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkamy się z nawrotem choroby. Specjaliści wypróbowali skuteczność liofilizowanego ekstraktu wybranych szczepów E. Coli w leczeniu niepowikłanych nawracających infekcji dróg moczowych u kobiet. Specyfiki te bowiem stymulują ogólną odporność organizmu. (4) Naturalnie, domowe sposoby mogą pomóc w złagodzeniu przykrych objawów zakażenia układu moczowego, nigdy jednak nie zastąpią profesjonalnego leczenia, które może wydłużyć się kilkukrotnie, jeżeli natychmiast nie poddamy się kuracji. Jeśli chcemy sobie pomóc, możemy pić duże ilości wody z cytryną lub z sokiem żurawinowym, która zakwasi środowisko dróg moczowych i pomoże w wypłukiwaniu bakterii. (5)
Na szczęście coraz więcej mówi się o kobiecych dolegliwościach układu moczowego. Akcja ,,Kobiece sprawy – nasze sprawy” jest tego przykładem. To społeczna inicjatywa, mająca przekonać Polki, że ignorowanie objawów zakażenia układu moczowego może mieć bardzo poważne konsekwencje.. Ważne jest by zwrócić uwagę na przyczyny tych zachorowań. Zakażenie układu moczowego wywoływane może być bowiem przez kamicę nerkową lub nieprawidłową budowę układu moczowego. Dolegliwości te wykryć można dzięki prostemu badaniu USG jamy brzusznej. (6) Zdiagnozowane choroby łatwiej jest wyleczyć, dlatego jeśli tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, utrzymujące się dłużej niż jeden dzień, nie wahajmy się udać do specjalisty. Tym bardziej, że według badań blisko połowa z nas nie wie jakie mogą być konsekwencje nieleczonego zakażenia dróg moczowych. (7)  Lekarze natomiast szacują, że 52% kobiet nie ma wystarczającej wiedzy na temat nawracającego zakażenia układu moczowego. (8)
Dlatego też akcje takie jak ,,Kobiece sprawy – nasze sprawy” są niezwykle potrzebne, przyznaje Aneta Burdon – organizator akcji - Nie tylko w celu zwiększenia świadomości Polek w sprawie profilaktyki i konsekwencji zakażeń układu moczowego, ale także aby wyrwać tę dolegliwość ze sfery tabu, której zdrowie intymne kobiety ciągle podlega. Im szerzej będzie się o tym mówiło, im częściej poruszało ten temat w publicznych dysputach, tym bardziej się z nim oswoimy i tym łatwiej będzie nam zwrócić się o pomoc, pytać o nurtujące problemy. Nie bójmy się tego, odważmy się dbać o własne zdrowie!

 

Więcej na: www.urokobiecesprawy.pl – Dołącz do nas!


 1.Źródło: Jaworska A., Zapalenie pęcherza, http://www.mamazone.pl/artykuly/mamy-siebie/zdrowie/dolegliwoscichoroby/2009/zapalenie-pecherza.aspx, 14.09. 2009.
  2.Źródło: Infekcje pęcherza,
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,7362163,Infekcje_pecherza.html, 14.12.2009.
  3.Źródło: Badania wykonane przez Pracownię Badawczą BSM Intelligent Research Solutions, s.38
  4.Źródło: Borkowski A., Borkowski T., „Przegląd piśmiennictwa urologicznego”,
www.urologiapolska.pl, 2.06.2007.
  5.Źródło: Problemy z pęcherzem,
http://www.wzdrowymciele.pl/choroby/85-problemy-z-pcherzem
  6.Źródło: Prasałek B., Zakażenie dróg moczowych,
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,7362169,Zakazenie_drog_moczowych.html, 14.12. 2009
  7.Źródło: Badania wykonane przez Pracownię Badawczą BSM Intelligent Research Solutions, s.42
  8.Źródło: Ibidem, s. 44.


Poprawiony: środa, 08 stycznia 2014 10:02