Zimowe szaleństwo na stokach – jak nie skończyć urlopu na SOR?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 13 stycznia 2022 14:32

Zimowe szaleństwo na stokach – jak nie skończyć urlopu na SOR?

Ferie za pasem. Jako pierwsze zimowy wypoczynek zaczynają województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie. Wiele osób za cel swojej podróży obierze górskie stoki i szusowanie na nartach lub desce. Jak co roku, nie zabraknie również kontuzji. Czy można ich uniknąć i nie skończyć urlopu na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym?


 

Sezon narciarski już w pełni, co oprócz świetnej zabawy dla wielu narciarzy oznacza również ryzyko kontuzji. Oby je zminimalizować, należy przede wszystkim przed jazdą zrobić odpowiednią rozgrzewkę. Elastyczne i ciepłe mięśnie są o wiele mniej podatne na naciągnięcie, naderwanie czy nawet zerwanie.

Mądry Polak po szkodzie

– Każdego roku na rehabilitacje i operacje trafiają do nas dziesiątki osób, które doznały urazów w czasie zimowego wypoczynku. Wiele z nich wynikało z braku odpowiedniego przygotowania, co przyznali po czasie sami pacjenci – mówi mgr Przemysław Adamus, trener przygotowania motorycznego w klinice ortopedycznej Rehasport. – Można było tego uniknąć – dodaje.

Mocne postanowienia

Dopiero zaczynającym swoją przygodę z nartami zaleca się poprawę kondycji fizycznej przed wyjazdem na stok. To jest szczególnie ważne dla tych, którzy na co dzień prowadzą siedzący tryb życia. Podstawą jest ruch przez cały rok, dlatego warto trzymać się swoich noworocznych postanowień.


– Osoba aktywna na co dzień, wykonująca trening ogólnorozwojowy, jest w stanie szybciej przygotować się do sezonu narciarskiego i jest mniej narażona na urazy. Przygotowanie ogólne stanowi dobrą bazę pod dalsze ćwiczenia ukierunkowane – kontynuuje.


Co jednak z tymi, dla których wyjazd na narty to jedyna aktywność w roku? Należy przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem do ruszenia na stok. Nie trzeba wykonywać ciężkich treningów, lecz należy zadbać o regularność ćwiczeń.


– Do grupy największego ryzyka należą osoby z nadwagą i takie, dla których narty stanowią jedyną aktywność w roku. Przygotowania powinny rozpocząć jak najwcześniej, jednak w zadowalającym miejscu, z punktu widzenia całego przygotowania, znajdą się prawdopodobnie dopiero w kolejnym sezonie.

Wzmocnienie kondycji fizycznej przyniesie organizmowi ogromne korzyści, natomiast warto pamiętać o tym, żeby dać mięśniom odpocząć przed wyjazdem na stok.


– Ćwiczenia stabilizacji centralnej, aktywacja odpowiednich grup mięśniowych i praca nad zakresami ruchu pomogą nie tylko w zmniejszeniu ryzyka odniesienia kontuzji na stoku, lecz także zniwelują inne codzienne dolegliwości: bóle pleców czy mięśni – dodaje trener z Rehasport.

Jak zacząć?

1. Ćwiczenia ogólnorozwojowe i zwiększenie zakresów ruchu.
2. Ćwiczenia równowagi (w tym stabilizacja kończyn dolnych i tułowia, umiejętność wykonania przewrotów lub padów).
3. Elementy treningu wytrzymałościowego.
4. Wzmocnienie całego układu więzadeł, ścięgien i mięśni dookoła stawu kolanowego, skokowego, czy też biodra.
5. Ćwiczenia odwzorowujące elementy jazdy na nartach.

Przykładowe ćwiczenia

https://www.youtube.com/watch?v=mVfnYO9KtNc

Przezorny zawsze ubezpieczony

Wypadki się zdarzają, nawet osobom przygotowanym, dlatego przed wyjazdem w góry warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Szczególnie przy wyjazdach zagranicznych ważny może okazać się powrót specjalistycznym transportem do kraju lub pokrycie kosztów leczenia na miejscu.
Niektóre polisy oferują także możliwość rozliczenia kosztów leczenia prywatnego, co – jeśli zdarzy się wypadek – pozwoli na powrót do zdrowia w wyspecjalizowanych ośrodkach.

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 13 stycznia 2022 14:54