Tych składników Twoje dziecko potrzebuje nawet 6 razy więcej niż Ty (w przeliczeniu na kg masy ciała). Czy wiesz, o jakie składniki chodzi?
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 10 października 2022 13:45

Tych składników Twoje dziecko potrzebuje nawet 6 razy więcej niż Ty (w przeliczeniu na kg masy ciała). Czy wiesz, o jakie składniki chodzi?

Po ukończeniu 1. roku życia dieta dziecka jest już urozmaicona. Maluch dynamicznie się rozwija i chętnie próbuje nowych potraw. Jego brzuszek nadal jest jednak delikatny i ma specjalne potrzeby, a codzienny jadłospis musi dostarczać mu niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Dieta małego dziecka wciąż powinna się różnić od jadłospisu starszych członków rodziny. Dlaczego? Wciąż rozwijający się organizm roczniaka potrzebuje znacznie więcej niektórych witamin i składników mineralnych niż dorośli (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Czy wiesz, o jakie składniki chodzi? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!


Zbilansowana dieta wspiera prawidłowy rozwój

Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka, który trwa również po 1. urodzinach, to czas intensywnego rozwoju. Maluch jest bardzo aktywny, chętnie bawi się z rodzicami i innymi dziećmi, nabywa nowe umiejętności i odkrywa świat. To także czas, w którym jego organizm wciąż dojrzewa. Choć dziecko wydaje się już bardzo samodzielne i zaradne, jego wrażliwy brzuszek nadal ma ogromne potrzeby. Prawidłowo zbilansowana dieta, dostarczająca niezbędne witaminy i składniki mineralne, to najlepszy sposób na wsparcie rozwoju malucha. To również dieta, która powinna różnić się od posiłków z „dorosłego stołu”. Jak wynika bowiem z badań, dieta dorosłego mieszkańca Polski zawiera zbyt mało warzyw, owoców, kasz, ryb, mleka i jego przetworów, a za dużo soli, cukru czy słodzonych napojów, których w codziennym menu małego dziecka należy unikać. Dodatkowo jadłospis dorosłych zazwyczaj jest też bardziej ciężkostrawny i często w dużym stopniu skomponowany z przetworzonych produktów, które nie są odpowiednie dla najmłodszych (1).

Wielkie potrzeby małego brzuszka

Komponowanie prawidłowej diety dla dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, która zaspokoi wszystkie potrzeby młodego organizmu, może okazać się nie lada wyzwaniem dla rodziców. Z pomocą przychodzą im eksperci. W układaniu jadłospisu dla malucha pomocny może być np. opracowany przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka modelowy talerz żywieniowy, który wskazuje orientacyjną liczbę i wielkość porcji, z uwzględnieniem różnych produktów spożywczych, które dziecko powinno spożywać w ciągu dnia. Zgodnie z tymi wskazówkami dziecko w wieku od 1. do 3. roku życia każdego dnia powinno otrzymywać 5 porcji produktów zbożowych i warzyw, 4 porcje owoców i od 1 do 2 porcji mięsa, ryb, jajek oraz tłuszczów. Ponadto w codziennym jadłospisie malucha musi znaleźć się miejsce na 3 porcje mleka i przetworów mlecznych, które są głównym źródłem wapnia. Wykluczenie bądź ograniczenie ich ilości w codziennej dzieci może stwarzać ryzyko niedoboru tego składnika. Wapń jest materiałem budulcowym kości i zębów, więc jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowląt oraz małych dzieci (2).

To ważne!

Dziecko, które ukończyło 1. rok życia, ma znacznie mniejszy żołądek niż osoba dorosła, ale jednocześnie większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Roczne dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż starsi członkowie rodziny (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Będzie to 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia, jodu oraz żelaza, a także 3 razy więcej witamin A i C (3). Specjaliści podkreślają, że wiele dzieci w tym wieku nie spożywa wraz z dietą wystarczającej ilości m.in. witaminy D oraz jodu (4). Dostarczenie młodemu organizmowi tak wielu ważnych składników odżywczych jest więc wyjątkowo ważnym, a jednocześnie wymagającym zadaniem dla rodziców.

Odżywcza formuła na bazie mleka wzbogacona w witaminy i składniki mineralne

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają kontynuowanie karmienia piersią dziecka po 1. roku życia – pokarm mamy powinien być elementem codziennej diety malucha nawet do jego 2. roku życia lub dłużej, tak długo, jak będzie chciała tego i mama, i dziecko (5). Jeśli kontynuowanie karmienia piersią nie jest możliwe, warto sięgnąć po dopasowaną do potrzeb malucha odżywczą formułę na bazie mleka, wzbogaconą w witaminy i składniki mineralne. Badania dowodzą, że dzieci dwuletnie, którym nadal są podawane takie produkty, otrzymują więcej składników odżywczych, w tym witaminy D, żelaza i jodu niż te, które rzadziej spożywają produkty na bazie mleka stworzone z myślą o małych dzieciach (6). Wprowadzenie odżywczej formuły na bazie mleka do diety rocznego dziecka może pomóc zmniejszyć częstość występowania w tej grupie wiekowej niedoborów, m.in. witaminy D nawet o 78% (7).
Już 2 kubki po 200 ml Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert – odżywczej formuły na bazie mleka wzbogaconej w witaminy i składniki mineralne dziennie – pomagają pokryć zapotrzebowanie rocznego dziecka na ważne składniki odżywcze, w tym m.in. 71% zalecanego zapotrzebowania na wapń i jod (8). Formuła Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert zawiera również witaminy A, C i D dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz kwas ALA dla wsparcia prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej (przy spożyciu porcji 200 ml) (9). W porównaniu do mleka krowiego 2% produkt ten zawiera aż 17 razy więcej witaminy C i 163 razy więcej witaminy D, niezbędnych w diecie małego dziecka.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

(1) https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_106_19.PDF
(2) https://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik.pdf
(3) W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.
(4) Komentarz do artykułu Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci, oprac. prof. Piotr Socha, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2022/T19.
(5) World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.
(6) Komentarz do artykułu Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci, oprac. prof. Piotr Socha, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2022/T19.
(7) W badaniu przeprowadzonym przez Akkermans i wsp., Am J Clin Nutr. 2017 Feb;105(2):391-399 sprawdzono, jak po włączeniu mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci będzie wyglądać prawdopodobieństwo niedoborów witaminy D – po 20 tygodniach interwencji częstość występowania niedoborów witaminy D znacznie zmniejszyła się w grupie spożywającej produkt typu Junior (prawdopodobieństwo niedoboru mniejsze o 78%).
(8) Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, jak wszystkie inne odżywcze formuły na bazie mleka, wzbogacone jest w witaminy i składniki mineralne dla małych dzieci po 1. roku życia – zawiera m. in. wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.
(9) Tak jak inne podobne produkty na bazie mleka po 1. roku życia.

/źródło - /