Co zrobić aby kwiat Gwiazda Betlejemska długo kwitł? - odpowiedź na pytanie z 1 strony Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 12 lutego 2012 16:57
Nowa tradycja
 
Jak dbać o kwiat nazywany Gwiazdą Betlejemską.
 
Co zrobić aby długo kwitł. Czy można go przetrzymać na drugi rok i w ogóle skąd wziął się u na zwyczaj kupowania gwiazdy na Boże Narodzenie. Mnie osobiście wystarcza choinka.
 
Dziadek Jacek
 
Gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz nadobny albo poinsecja przywędrowała do Polski z Ameryki Środkowej, tak jak wiele innych ozdobnych, doniczkowych roślin. Ja, podobnie jak Dziadek Jacek, nie przepadałam za nią dopóki nie przeczytałam, że była to „kultowa” roślina Azteków. Opowiadają oni, że płonące czerwienią liście poinsecji zabarwione zostały krwią bogini, której serce pękło z miłości. Prawda, że ładna legenda. A zaletą poinsecji jest to, że najpiękniej wygląda wtedy, gdy u nas jest ponura, ciemna zima – rozjaśnia nasze mieszkania.
Co z nią zrobić teraz, gdy już gubi liście? Odpowiem brutalnie – wyrzucić. Sprzedawane teraz Gwiazdy to odmiany jednoroczne, uprawiane tak, aby były niskie, zwarte, obsypane dobrze wybarwionymi liśćmi i krótkotrwałe – tak prawie jak kwiaty cięte.
Można oczywiście pokusić się o przetrzymanie Gwiazdy do następnego Bożego Narodzenia. Nie jest to jednak bardzo uciążliwe. A wygląda tak:
W marcu Gwiazdę trzeba przyciąć do 15 cm wysokości i wynieść na dwa miesiące do ciemnego, chłodnego pomieszczenia. Niech odpoczywa bez światła i wody. Potem przynieść ją do pokoju. Powinna stać w cieple, nie narażona na przeciągi, w półcieniu, w atmosferze wilgoci (jest rośliną tropikalną).
Przesadzić ja do torfu do którego dodajemy nawozu dla roślin z ozdobnymi liśćmi.
Na 40 dni przed Bożym Narodzeniem naszą Gwiazdę codziennie zakrywamy kartonowym pudłem na 16 godzin, tak aby stała w ciemności. Jest to roślina krótkiego dnia, zakwita więc wtedy, gdy są długie noce. Gwiazda zaczyna wypuszczać ozdobne liście i kwitnąć. Jeśli jednak choć raz zapomnimy o przykryciu kartonem – to proces ten zostanie przerwany. Gwiazda będzie też marna jeśli będzie miała za sucho, lub gdy ją „przelejemy” albo przez nie uwagę zostawimy przy otwartym oknie. Jej pielęgnacja wymaga więc dużej staranności.
Nie wiem, czy jest to kwiatek dla mężczyzny, Dziadku Jacku, podobno faceci dobrze opiekują się tylko kaktusami.
 
Babcia Agata

 
Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:33