Muzeum Kinematografii i Kino Kinomatograf zapraszają...
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 06 grudnia 2022 19:24

Grudzień 2022 – wydarzenia w Muzeum Kinematografii w Łodzi i w kinie Kinematograf

W grudniu 2022 Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza

NIEDZIELA 11 grudnia, godz. 12:00 / kino Kinematograf, Pl. Zwycięstwa 1
Mały Kinematograf: mój pierwszy seans: „Opowieść małego pieska", reż. Aleksandra Chrapowicka
FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/669951078102624/
Najmłodszych widzów zapraszamy na premierę bajki animowanej o małym piesku, który od kilku dni mieszka w nowym domu. Przed projekcją o filmie opowie jego autorka, Aleksandra Chrapowicka. Seans uzupełnią wcześniejsze animacje reżyserki: „W poszukiwaniu zimy", „Marzenia misia Walentego", „Wilczek Lupi i Baranek Bobek", „Dylematy małej świnki" i „Mój bohater szczurek".
bilet: 15 zł
_____
Aleksandra Chrapowicka
Łodzianka, absolwentka grafiki warsztatowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi - dyplom z litografii, następnie studentka na specjalności film animowany i efekty specjalne na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie w 2009 roku obroniła pracę doktorską w zakresie sztuk filmowych. Od 2010 roku współpracuje z Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na najmłodszych odbiorcach.

NIEDZIELA 11 grudnia, godz. 14:00 / kino Kinematograf, Pl. Zwycięstwa 1
Polski punkt widzenia – malarskość filmu 4.0 / „Pan Tadeusz", reż. Andrzej Wajda: projekcja i wykład dla osób z dysfunkcją słuchu.
FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/881058886512071/
Zapraszamy na spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu „Pan Tadeusz” – piękno pejzażu, liryzm i tęsknota w obrazach Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego i w kadrach filmu Andrzeja Wajdy”. Projekcję filmu z napisami poprzedzi wykład w Polskim Języku Migowym wprowadzający w historię sztuki, malarstwa i treści filmu na tle innych tekstów kultury.
wstęp wolny
___
• „Pan Tadeusz", reż. Andrzej Wajda •
Adaptacja słynnej epopei Adama Mickiewicza nakręcona przez Andrzeja Wajdę. 18-letni Tadeusz Soplica wraca do rodzinnego majątku. Jego zamierza go ze swatać z Zosią Horeszkówną. Celem jest pogodzenie skłóconych od wielu lat rodów. Kluczową postacią filmu „Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy jest jednak ukrywający się pod pseudonimem Ksiądz Robak Jacek Soplica - zabójca stolnika, pokutnik i tajny emisariusz; organizator powstania przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
W filmie wystąpiła plejada polskich gwiazd: Bogusław Linda, Michał Żebrowski, Alicja Bachleda-Curuś, Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn czy Daniel Olbrychski.
__
• Polski punkt widzenia – malarskość filmu 4.0 •
Nowatorski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich filmach zainspirowanych malarstwem i grafiką. Znani filmoznawcy przybliżają sylwetki sławnych reżyserów i wybitnych artystów. Twórców niebanalnych i oryginalnych. Oraz, a może przede wszystkim, ich dzieła. Doceniane, uznane i te zapomniane, nienagradzane.
W ramach projektu odbywają się spotkania z młodzieżą licealną, dorosłymi i seniorami w formule on-line lub tradycyjnej. Cykl przybliża uczestnikom dzieje sztuki oraz wprowadza w historię filmu. Wzmacnia polską tożsamość kulturową, a także pobudza kreatywność, dzięki wykorzystaniu eksperymentu artystycznego, nowych technologii i mediów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dofinansowano ze środków Miasta Łódź

WTOREK 13 grudnia, godz. 17:00 / kino Kinematograf, Pl. Zwycięstwa 1
Spotkanie ze współautorami książki „Rozpowszechnianie filmów w Polsce Ludowej w latach 1944-1956"
FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/527157096137083/
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się nowatorska publikacja „Rozpowszechnianie filmów w Polsce Ludowej w latach 1944-1956".
Dr Ewa Ciszewska porozmawia o niej z prof. Konradem Klejsą i Jarosławem Grzechowiakiem. Podczas spotkania będzie można kupić książkę w cenie promocyjnej!
wstęp wolny
_____
O książce:
Tom, będący efektem kilkuletniej kwerendy archiwalnej, zawiera niemal dwieście niepublikowanych wcześniej dokumentów z komentarzem naukowym, a także szereg materiałów ikonograficznych i zestawień statystycznych.
Część pierwsza koncentruje się na instytucjonalnych przemianach kinematografii: jej reorganizacji w połowie lat czterdziestych, centralizacji w okresie stalinizmu i modernizacji podczas krótkiej odwilży.
Tematyka części drugiej dotyczy sieci kin państwowych i społecznych, zaplecza technicznego, polityki kadrowej i form reklamy kinowej.
W części trzeciej omówione zostały zagadnienia związane z polityką programową władz kinematografii, w tym: import i cenzura, a także reakcje widowni na poszczególne filmy.
_____
O gościach wydarzenia:
Dr Konrad Klejsa
Adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książki „Filmowe oblicza kontestacji" (Warszawa 2008), współredaktor kilku tomów zbiorowych, m.in. „Kino polskie: reinterpretacje. Historia – ideologia – polityka", razem z Eweliną Nurczyńską-Fidelską, Kraków 2007.
Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2006), Deutscher Akademischer Austausch Dienst (2007), tygodnika „Polityka” (2008), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2009). Laureat Nagrody im. Bolesława Michałka (za książkę „Filmowe oblicza kontestacji") i PISF (za książkę „Kino bez tajemnic").
Jarosław Grzechowiak
Filmoznawca i historyk filmu polskiego. Doktorant filmoznawstwa Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, filmograf Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego. Kierownik grantu naukowego badającego działalność „partyjnych" zespołów filmowych w latach 1977-1989.
Współautor publikacji filmowych (m.in. Kultura filmowa współczesnej Łodzi, Polsko-czeskie i polsko-słowackie kontakty filmowe), autor artykułów publikowanych m.in. w „Kinie” i „Kwartalniku Filmowym”. Organizator przeglądów i wydarzeń filmowych. Współpracował m.in. z Zachętą-Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Kinematografii w Łodzi czy łódzkim kinem Charlie.

17, 28 i 29 grudnia / kino Kinematograf, Pl. Zwycięstwa 1
Grudniowe pokazy przedpremierowe: „Fabelmanowie" (2022), reż. Steven Spielberg
FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/1170680920516430/
Zapraszamy na pokazy przedpremierowe produkcji „Fabelmanowie" – najbardziej osobistego filmu mistrza kina Stevena Spielberga, jednego z głównych faworytów w wyścigu o Oscary.
Seanse:
17.12 • sobota, godz. 19:00;
28.12 • środa, godz. 18:00;
29.12 • czwartek, godz. 18:00
Bilet: 20 zł.
________
• „Fabelmanowie" (2022), 151’, reżyseria: Steven Spielberg •
Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w Toronto. Autorami scenariusza są Steven Spielberg i nagrodzony Nagrodą Pulitzera scenarzysta i dramaturg Tony Kushner.
Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

WTOREK 27 grudnia, godz. 17:00 / Muzeum Kinematografii i kino Kinematograf, Pl. Zwycięstwa 1
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Kawalerowicz – kolekcja" i seans filmu „Faraon", reż. Jerzy Kawalerowicz.
FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/636478081550994/
W 15. rocznicę śmierci Jerzego Kawalerowicza wiedzą o poświęconej wybitnemu twórcy wystawie czasowej podzielą się jej kuratorzy: Zuzanna Woźniak oraz Łukasz Grygiel. Po zwiedzaniu projekcja „Faraona" (1965), arcydzieła Jerzego Kawalerowicza nominowanego do Oskara w 1967 roku.
Bilet: 15 zł
_______
„Faraon", reż. Jerzy Kawalerowicz
Egipt epoki Ramesydów. Nowy faraon Ramzes XIII chce reformować państwo i budować jego potęgę kosztem kapłanów, którzy – na czele z potężnym Herhorem – za rządów poprzedniego władcy zyskali ogromne wpływy. Młodość – idealistyczna i niecierpliwa – w konfrontacji ze sceptyczną i mądrą dojrzałością przeciwnika, posiadającego bogactwa i stanowiącą silną broń wiedzę, skazana jest jednak na nieuchronną klęskę.
„Piramida kinematografii, superfilm uszlachetniony, anty-Kleopatra" – donosiła polska prasa po premierze „Faraona" w 1966 roku. (...) „Film zachowa znamiona wielkiego spektaklu, będą sceny batalistyczne, wyścigi kwadryg, wielotysięczna armia statystów, którą wypełnię ekran, ale widowiskowość tych scen będzie jedynie służyła przedstawieniu jakiegoś innego świata" – zaznaczał jednak sam Kawalerowicz przed realizacją.
_______
Wystawa czasowa „Kawalerowicz – kolekcja" w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza wystawa poświęcona została filmowej działalności wybitnego polskiego reżysera, pozwalając na prześledzenie jej kolejnych etapów, jak również zapoznanie się z warsztatem pracy ekipy fachowców kreujących filmową rzeczywistość, imponującą zarówno rozmachem, jak też precyzją detali. Wystawa umożliwia również zajrzenie za kulisy pracy muzealników, dokonujących konserwacji i selekcji zebranych obiektów, by uczynić z nich spójną opowieść o życiu i twórczości Jerzego Kawalerowicza.
• Wystawa dofinansowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich
• Partnerzy: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych.

ŚRODA 28 grudnia – cały dzień / Muzeum Kinematografii i kino Kinematograf, Pl. Zwycięstwa 1
127. rocznica narodzin kina i pierwsza rocznica otwarcia wystawy stałej „Łódź filmowa"
FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/5995768263787140/
28 grudnia warto wybrać się do Muzeum Kinematografii z kilku powodów: tego dnia będziemy świętować 127. rocznicę pierwszych projekcji filmowych braci Lumière, które dały początek historii kina oraz pierwszą rocznicę otwarcia wystawy stałej „Łódź filmowa".
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach edukacyjnych:
• oprowadzaniu dla rodzin z dziećmi o godz. 11:00;
• warsztatach dźwiękowych dla dzieci w wielu 10-13 lat o godz. 13:00;
• oprowadzaniu kuratorskim po wystawie stałej.
Wstęp wolny; konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,
Tel. (+48) 42 203 24 50
________
• Wieczorem odbędzie się przedpremierowy seans specjalny przedpremierowy filmu „Fabelmanowie", autobiograficznej opowieści Stevena Spielberga.
Bilety na seans: 20 zł
___
Wystawa stała „Łódź filmowa”
„Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.
Miasto atrakcji
Pierwsza część wystawy prezentuje ideę „podwójnych narodzin kina”. U schyłku XIX wieku kino było nowinką technologiczną, która w ówczesnym systemie rozrywkowym funkcjonowała równolegle z występami scenicznymi czy pokazami iluzji. Krótkie filmy wyświetlano zarówno w gabinetach osobliwości, teatrach variété, jak i w sezonowo działających przedsiębiorstwach rozrywkowych. W latach 10. XX wieku kino stało się zinstytucjonalizowaną formą rozrywki, rozpoczęła się era kinematografii, jaką znamy do dziś. Powstawały kinoteatry z regularnym repertuarem i publicznością zafascynowaną historiami ze srebrnego ekranu oraz bohaterami filmowych przygód.
Miasto filmu
Kolejna część wystawy jest poświęcona łódzkim instytucjom filmowym utworzonym po 1945 roku, kiedy miasto na kilka dekad stało się centrum polskiej kinematografii. W Łodzi nakręcono najsłynniejsze filmowe dzieła – od Zakazanych piosenek Leonarda Buczkowskiego po oscarową Idę czy nominowaną do Oscara Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego, dlatego jednym z kluczowych zagadnień ekspozycyjnych stały się lokacje filmowe. Łódzkie plenery wprowadzają zwiedzających w świat HollyŁodzi, a opowieść o niej została zogniskowana wokół głównych wątków: edukacji w Szkole Filmowej, produkcji filmowej ukazanej przez pryzmat Wytwórni Filmów Fabularnych, Opus Filmu, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”. „Łódź filmowa” to także rozwój i upadek sieci łódzkich kin oraz Łódzkie Zakłady Kinotechniczne „Prexer”.

/źródło - /