Jak poradzić sobie ze skarpą?
Wpisany przez s.z.   
poniedziałek, 11 grudnia 2023 17:11

Jak poradzić sobie ze skarpą?

Nie zawsze działka, na której budujemy dom, jest idealnie płaska. Zdarza się, że występują na niej skarpy, czyli strome ściany na granicy terenów o różnych wysokościach. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Skarpy stwarzają dwa główne problemy związane z aranżacją przydomowej przestrzeni. Pierwszy z nich polega na różnicy wysokości pomiędzy poszczególnymi częściami działki, co utrudnia przemieszczanie się pomiędzy strefami położonymi wyżej lub niżej względem siebie. Druga trudność to osypywanie się ziemi ze skarp na skutek ich rozmoknięcia lub zbytniego wysuszenia. W rozwiązaniu obydwóch tych kwestii przydatne są elementy betonowe, czyli stopnie, murki, obrzeża oraz palisady.

Stopnie – sposób na wysokość

Jeśli skarpy nie są duże, możemy je po prostu zniwelować przy użyciu sprzętu budowlanego. W innym wypadku zazwyczaj nie jest to nie opłacalne, bo koszty takiego zabiegu są zbyt wysokie. Warto wtedy użyć gotowych stopni betonowych, takich jak Grando czy Magna. Z ich pomocą w prosty i szybki sposób zbudujemy na skarpie wygodne schody. Jeśli będą one złożone z dwóch – trzech stopni, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych podkonstrukcji. Natomiast w przypadku większej liczby elementów zalecane jest wykonanie fundamentów. Do redukcji dużych różnic w wysokości terenu, jakie występują w przypadku stromych skarp, idealne będą stopnie Grando. Są one wysokie na 15 cm, długie na 100 cm, ale niezbyt szerokie, bo mierzą zaledwie 40 lub 46 cm. Z kolei przy „łagodnych” skarpach dobrze sprawdzą się stopnie Magna. Charakteryzują się one wysokością zaledwie 8 cm, są długie na metr i szerokie na 80 cm. Można z nich wykonać efektownie prezentujące się stopnie lewitujące, które wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu. Obydwu tych rozwiązań można użyć do aranżacji przestrzeni w wielu różnych stylach. Grando o gładkiej fakturze występuje w aż pięciu wersjach kolorystycznych, od odcieni szarości (nerino, stalowy, grafitowy) aż po brązy (latte oraz hawaii). Jeśli jednak do aranżacji potrzebujemy schodów o bardziej ascetycznym i „drapieżnym” charakterze przypominającym ciosany kamień, to doskonałym rozwiązaniem będą stopnie o fakturze łamanej. Grando w tej wersji jest dostępne w czterech odcieniach – nerino, grafitowym, latte i hawaii. Z kolei stopień Magna występuje tylko w fakturze gładkiej i jednym kolorze nerino. To dobry wybór w szczególności do kompozycji nowoczesnych, ale również klasycznych. Doskonale komponuje się z wielkoformatowymi płytami Magna, z których można zbudować nawierzchnię podjazdu czy tarasu.

Palisady na ratunek

Skoro już wiemy, jak poradzić sobie z różnicami wysokości, to możemy zmierzyć się z drugim wyzwaniem, jakim jest przeciwdziałanie osypywaniu się ziemi ze skarp. Do rozwiązania tego problemu przydatne są murki, obrzeża i palisady, z pomocą których zabezpieczymy boki schodów, dolne partie skarpy, a także poprowadzone wzdłuż nich ścieżki czy alejki. Każde z tych rozwiązań jest skuteczne, ale warto dobrać takie, które będzie najlepiej dopasowane do aranżacji nie tylko pod względem wysokości, ale również stylu. W nowoczesnych kompozycjach idealnie sprawdzą się elementy o gładkiej, drobnoutwardzanej lub utwardzanej fakturze. W pierwszych dwóch wersjach występuje palisada Hestra. Jest ona dostępna w wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm oraz w trzech kolorach: stalowym, grafitowym i brązowym. Gładką fakturą cechuje się także palisada Magna. Ma ona identyczne wymiary i kolor, jak stopień o tej samej nazwie, dzięki czemu będzie jego idealnym uzupełnieniem.

Skuteczne obrzeża i murki

Osypywaniu się ziemi skutecznie przeciwdziałają także obrzeża. Na rynku można ich znaleźć naprawdę wiele. Wystarczy wspomnieć choćby takie bordery, jak Lingo, Fem, Treo czy Modern II. To ostatnie doskonale przyda się przy zabezpieczeniu dołu wydłużonej skarpy, gdyż jest długie na 1 metr. Poza tym jest niesłychanie minimalistyczne pod względem designu oraz występuje w modnych i uniwersalnych kolorach – szarym, stalowym, grafitowym i brązowym. Obrzeża Lingo, Fem, Treo są równie ascetyczne w formie, ale o połowę krótsze i mają kształt prostokątnych „kostek”. Obrzeże Lingo charakteryzuje się gładką fakturą bez zdobień. Na obrzeżach Fem i Treo występują natomiast minimalistyczne zdobienia w postaci ułożonych w równych odstępach pionowych linii, przy czym Fem ma gładką fakturę, a Treo drobnoutwardzaną
Alternatywą dla palisad i obrzeży są murki ogrodowe, takie jak np. Albero. Jego atutem jest możliwość dostosowania wysokości całej konstrukcji do konkretnej skarpy, gdyż budujemy go z pojedynczych elementów. Musimy tylko pamiętać o tym, że gdy wznosimy murek metodą na sucho, czyli bez zastosowania zaprawy (lub używając jej w śladowych ilościach), jego wysokość nie powinna być większa niż 1 metr, a nachylenie w kierunku stoku - niewielkie. Natomiast jego szerokość powinna odpowiadać około 1/3 wysokości. Jeśli musimy wykonać wyższy murek, konieczne jest połączenie elementów zaprawą cementowo-wapienną lub cementowo-glinianą, co zwiększy stabilność konstrukcji. Albero to nie tylko dobre rozwiązanie na skarpy o różnej wysokości. Ze względu na swój kamienny i naturalny, lecz także nowoczesny wygląd sprawdzi się w wielu stylowych aranżacjach. Albero w kolorze alpen (czarnoszary) jest wprost idealny do ogrodów nowoczesnych oraz rustykalnych, gdzie dąży się do stworzenia efektownego kontrastu zimnej szarości z żywą zielenią roślin. Natomiast ten w ciepłym odcieniu brenta (piaskowo-biało-grafitowy) to ciekawe rozwiązanie do posesji w stylu śródziemnomorskim.

Skarpa w otoczeniu domu wcale nie musi stanowić problemu. Dzięki gotowym stopniom betonowym szybko i sprawnie zbudujemy na niej schody. Z kolei obrzeża, palisady i murki pozwolą zabezpieczyć i ustabilizować jej boki oraz podstawę, a także ochronią ułożone w jej pobliżu alejki przed osypywaniem się ziemi. Na skarpie warto założyć rabatę lub zasadzić inne rośliny ozdobne, dzięki czemu będzie ona stanowić efektowny element aranżacji przydomowej przestrzeni.

 

***** *** *****


Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem 

/źródło - /