Jaki router wybrać: LTE czy 5G? Porównanie technologii
Wpisany przez s.z.   
sobota, 13 stycznia 2024 17:31

Jaki router wybrać: LTE czy 5G? Porównanie technologii

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii mobilnych coraz więcej osób szuka wygodnych i niezawodnych rozwiązań dostępu do Internetu. Popularnymi opcjami wśród użytkowników, którzy chcą być online bez względu na to, gdzie się znajdują, stały się routery LTE i 5G. Czym się różnią te dwie technologie? Jaki router będzie odpowiadał twoim potrzebom? Przeczytaj koniecznie!


Czym jest LTE i 5G?

LTE (Long Term Evolution) to powszechnie używana i znana od kilkunastu lat technologia sieciowa 4 generacji, która dostarcza szybki dostęp do Internetu poprzez sieci komórkowe. Z kolei 5G to najnowsza piąta generacja sieci mobilnych, znacznie szybsza i bardziej zaawansowana niż technologia LTE. 5G oferuje ogromny potencjał w zakresie przepustowości, niskich opóźnień i dużo większych pojemności sieci.

Prędkość i wydajność

Jeśli prędkość Internetu jest twoim głównym kryterium wyboru, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się 5G. Dzięki tej technologii możesz cieszyć się wyjątkowo szybkim Internetem, co jest szczególnie przydatne, jeśli potrzebujesz dużego przesyłu danych, streamowania wideo w jakości 4K czy grania online bez opóźnień. W przypadku zastosowania w domu i w biurze, gdzie wymagane jest wydajne łącze dla wielu urządzeń jednocześnie, 5G również sprawdzi się dużo lepiej i zapewni o wiele lepsze osiągi.

Zasięg i dostępność

Jednym z głównych atutów technologii LTE jest bardzo duże pokrycie kraju zasięgiem. Sieci LTE są powszechnie dostępne na większości obszarów, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. 5G natomiast nadal jest w fazie rozwoju i dostępność jest jeszcze ograniczona, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Z tego powodu jeśli zamierzasz korzystać z routera poza dużymi miastami, LTE może być bardziej uzasadnionym wyborem do czasu rozbudowy sieci 5G w Twojej okolicy.
Skok w nowoczesność dla Twoich urządzeń
Obecnie większość urządzeń np. smartfonów, tabletów i laptopów nadal pracuje w oparciu o sieć LTE. Zakup nowego routera 5G zapewni dostęp do najnowszej technologii wszystkim twoim obecnym urządzeniom bez konieczności ich wymiany. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i środowisko.

Konkretny wybór

Jeśli wiesz już, że technologia 5G sprawdzi się w twoim miejscu zamieszkania, nadszedł czas na wybór odpowiedniego routera. Świetnym wyborem będzie zestaw składający się z ZTE MC889 5G (jednostka zewnętrzna) i routera WiFi ZTE T3000 (jednostka wewnętrzna). ZTE MC889 5G działa w oparciu o nową generację chipsetów firmy Qualcomm serii Snapdragon X62 5G, w której zwiększono moc obliczeniową i prędkość procesora. Obsługuje architekturę sieci 5G: NSA i SA jednocześnie wspierając do 4 nośnych przy agregacji LTE. Wszystko to, by zapewnić jeszcze lepszą wydajność i prędkość transferu. Montaż i instalacja ZTE MC889 5G przebiega szybko i sprawnie. Jest lekki o rozmiarze kartki A5 i wadze mniejszej niż 500 g, a wszystkie elementy potrzebne do montażu są w zestawie. Z kolei ZTE T3000 to router Wi-Fi z protokołem Wi-Fi6 AX3000 i wsparciem EasyMesh, który gwarantuje stabilną transmisję danych z prędkością do 3000 Mbps. Wyposażony jest w wiele technologii zwiększających prędkość i stabilność połączenia bezprzewodowego oraz funkcję NFC ułatwiającą parowanie przez zbliżenie, co zapewnia wygodę korzystania z szybkiej sieci domowej. Innowacyjna technologia speedboost znacznie przyspiesza transmisje danych sumując prędkości transmisji z 2 portów WAN.
Cena ZTE MC889 5G: 1599 zł. Cena ZTE T3000: 349 zł. Istnieje możliwość zakupu kompletu urządzeń za 1988 zł.
Innym rozwiązaniem do łączności w sieci 5G jest stacjonarny router ZTE MC888, który obsługuje 5G i LTE kat. 19. Router ten oparty o ten sam procesor Qualcomm X62. Wbudowana antena z zyskiem do 10dBi zapewnia dobry zasięg wewnątrz budynku, w którym zlokalizowany jest router. Łączność bezprzewodowa Wi-Fi6 umożliwia transfer danych z prędkością do 3600 Mbps. Jeśli w domu lub biurze chcesz nie masz jeszcze dostępu do 5G lub chcesz nadal korzystać z sieci LTE, możesz sięgnąć po router ZTE MF297D, który jest przeznaczony do intensywnego użytkowania. Obsługuje LTE kat. 12, oferując maksymalną przepustowość do DL/UL 600/150Mbps. Pracuje w standardzie WiFi 6 z bardzo prostym parowaniem przez NFC bez wpisywania haseł. Sam zasięg WiFi łatwo zwiększyć przy użyciu jednego z elementów systemu Easy mesh. Do dyspozycji pozostają również 4 klasyczne porty sieciowe RJ45 1G, a także 2 wyjścia antenowe TS9.


Cena ZTE MC888: 1399 zł. Cena ZTE MF297D: 699 zł.
Niektórzy lubią być online w każdym miejscu. Jeśli i ty należysz do tych osób, z pewnością zainteresuje cię mobilny router ZTE MU5120 5G LTE kat. 19. Oferuje on wysoką wydajność dzięki zastosowaniu znanego już z innych produktów ZTE procesora Qualcomm Snapdragon X62. Nie mogło zabraknąć Wi-Fi6, w standardzie AX3600 gdzie maksymalna prędkość transferu dochodzi do 3600 Mbps. Na pokładzie znalazła się potężna bateria 10 000 mAh z szybkim ładowaniem 27W i funkcją powerbanka dla urządzeń zewnętrznych. Obsługa routera w podróży jest banalnie prosta dzięki ekranowi dotykowemu 2,4". Mobilnym rozwiązaniem dla osób chcących korzystać z LTE jest z kolei model ZTE MF985T. Potrafi on agregować do 3 pasm częstotliwości LTE z modulacją QAM256 co przekłada się na wysoką prędkość transmisji danych do 600 Mb/s. Ten model również posiada dotykowy ekran o takiej samej wielkości co poprzednik 2,4".


Cena ZTE MU5120 5G: 1449 zł. Cena ZTE MF985T: 349 zł
Wszystkie routery są do kupienia w oficjalnym sklepie: https://zteshop.pl/

/źródło - /