Nocne zmory: Co zakłóca sen Polaków? PDF
Wpisany przez s.z.   
środa, 22 maja 2024 16:50

Nocne zmory: Co zakłóca sen Polaków?

Podczas naszego nocnego odpoczynku, kiedy umysł i ciało powinny się regenerować, wielu z nas staje przed wyzwaniem. Sen, który miał być czasem spokoju, przerywany jest niepokojącymi myślami i obawami, które budzą się w naszej podświadomości. Badania wyraźnie pokazują, że jedynie 37,4% z nas wysypia się dobrze. Co więc zakłóca sen Polaków? Czy można to przypisać wyłącznie złym nawykom, czy może za problemem kryją się głębsze przyczyny?


Dobry sen jak tlen

Sen jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia, pełniącym funkcję nie mniej istotną niż tlen dla naszego organizmu. Stanowiąc jeden z filarów naszego zdrowia, odgrywa kluczową rolę w regeneracji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Choć wydaje się, że czas spędzony na spaniu jest czasem straconym, to właśnie w trakcie snu zachodzą procesy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu nasze ciało odpręża się, a mózg ma okazję na odpoczynek i regenerację. Kora mózgowa, będąca centrum naszych procesów myślowych, otrzymuje chwilę wytchnienia od natłoku bodźców, które przyjmujemy w ciągu dnia. Dlatego troska o jakość i ilość snu powinna być jednym z priorytetów każdego, kto dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Niestety coraz częściej wielu z nas boryka się z trudnościami z zasypianiem oraz przerywanym snem. Jaki jest tego powód?

Czynniki zakłócające sen

Zasypianie i utrzymanie spokojnego snu mogą być utrudnione przez szereg czynników. Obecnie aż 62,6% osób doświadcza problemów ze snem.
Według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Emma, głównym powodem braku wystarczającej ilości snu wśród Polaków są problemy osobiste, wskazane przez 19,5% respondentów. Wynika to często z intensywnego tempa życia, nadmiaru obowiązków oraz stresu związanego z relacjami międzyludzkimi czy wyzwaniami osobistymi. Nieprawidłowe nawyki przed snem, takie jak korzystanie z urządzeń elektronicznych czy spożywanie ciężkich posiłków, są wymieniane przez 16,7% badanych. Może być to spowodowane brakiem świadomości wpływu tych czynników na jakość snu oraz trudnościami w wypracowaniu zdrowszych nawyków. Dodatkowo, przeciążenie pracą (16,4%) oraz obawy finansowe (15,8%) również mają istotny wpływ na sen Polaków. Presja zawodowa i ciągłe dążenie do sukcesu prowadzą do trudności z odprężeniem się i zasypianiem, co może stanowić jeden z elementów błędnego cyklu stresu i braku snu. Niepewność dotycząca przyszłości, zarówno osobistej, jak i ekonomicznej, stanowi kolejny czynnik, który może zakłócać sen dla 12,9% respondentów. Ten rodzaj niepewności może prowadzić do ciągłego rozmyślania i analizowania przyszłych scenariuszy, co utrudnia wyłączenie się i osiągnięcie stanu relaksu potrzebnego do snu.

W badaniu pojawiły się również inne czynniki, które mogą przyczyniają się do problemów ze snem Polaków. Dolegliwości bólowe, choroby (takie jak migrena, depresja itd.), nieregularne pory snu (np. z powodu pracy zmianowej), hałas, niewygodne łóżko/materac czy oświetlenie z zewnątrz mogą stanowić dodatkowe wyzwania dla osiągnięcia spokojnego i regenerującego snu.
Wszystkie te czynniki podkreślają kompleksowość problemu oraz potrzebę świadomości i działań mających na celu poprawę jakości snu w społeczeństwie.

Konsekwencje braku odpowiedniego snu

Brak snu nie tylko sprawia, że czujemy się zmęczeni i osłabieni fizycznie, ale również ma szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Przewlekły brak snu może mieć poważne skutki, które wpływają na codzienne funkcjonowanie organizmu. Jednym z pierwszych objawów niedoboru snu jest pogorszenie funkcji intelektualnych, takich jak pamięć, koncentracja i zdolności percepcyjne. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do osłabienia zdolności uczenia się i zapamiętywania informacji. Ponadto, ból głowy i migrena często są skutkami ubocznymi chronicznego braku snu, co znacząco wpływa na jakość życia.
Jednak skutki braku snu nie kończą się na dolegliwościach fizycznych – może to również przyczynić się do rozwoju chorób i zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe i nerwica. Brak snu ma również negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, odporność organizmu oraz pracę przewodu pokarmowego, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, infekcji oraz problemów z trawieniem. W konsekwencji, brak odpowiedniego snu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i obniżać ogólną jakość życia.

Recepta na dobry sen

Dobre nawyki przed spaniem to klucz do zdrowego i regenerującego snu. Eksperci z Emma Sleep podpowiadają jak zadbać o odpowiednie warunki sprzyjające wypoczynkowi, aby móc łatwo zasnąć i spać spokojnie przez całą noc.

Stwórz idealną przestrzeń do snu

Jakość snu zależy nie tylko od samego procesu zasypiania, ale także od otoczenia, w którym śpimy. Warto zadbać, aby nasza sypialnia była przytulna, dobrze wentylowana i pozbawiona hałasów. Podczas snu jesteśmy szczególnie wrażliwi na bodźce zewnętrzne, dlatego istotne jest stworzenie spokojnej atmosfery sprzyjającej relaksowi. Kolorystyka pomieszczenia także ma znaczenie – najlepiej sprawdzą się ciepłe, stonowane barwy, które sprzyjają wyciszeniu.

Wybierz odpowiednie łóżko i materac

Dobór właściwego łóżka, pościeli i materaca jest kluczowy dla zapewnienia sobie efektywnego snu i regeneracji. Istotne jest, aby łóżko było wygodne i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Co do pościeli, warto skupić się na materiałach naturalnych, które są delikatne dla skóry, pozwalają na przepływ powietrza i zwiększają komfort podczas snu. Niezwykle istotny jest również zakup odpowiedniego materaca, który nie tylko wpłynie pozytywnie na jakość snu, ale także będzie korzystny dla zdrowia kręgosłupa.

Zadbaj o regularny sen

Ustal stałe godziny chodzenia spać i budzenia się, nawet w weekendy. Przestrzeganie harmonogramu snu pomaga w regulacji wewnętrznego zegara biologicznego, co sprzyja lepszemu wypoczynkowi. Staraj się również unikać drzemek w ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, aby nie zakłócać naturalnego rytmu snu.

Zredukuj stres

Przed pójściem spać warto zadbać o relaksującą rutynę, która pozwoli ciału i umysłowi przygotować się do snu. Unikaj intensywnych aktywności fizycznych oraz stymulujących bodźców, takich jak ekran komputera czy telewizora, co najmniej godzinę przed planowanym czasem snu. Zamiast tego, wybierz łagodne zajęcia relaksacyjne, takie jak czytanie książki, medytacja czy ciepła kąpiel, które pomogą wyciszyć umysł i zrelaksować ciało.
Wprowadzenie tych zasad do naszego życia może pomóc w rozwiązaniu problemów z zasypianiem i zapewnić wartościowy odpoczynek.

O Emma — The Sleep Company:
The Sleep Company jest firmą zarządzaną przez założycieli i wiodącą na świecie marką snu Direct-to-consumer. Założona w 2013 r. przez dr Dennisa Schmoltziego i Manuela Muellera w Niemczech, firma działa w ponad 30 krajach i osiągnęła obroty w wysokości 873 mln EUR (948 mln USD) w 2022 r., co stanowi 35-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkty Emma® są sprzedawane za pośrednictwem podejścia omnichannel, w tym D2C/online, marketplace'ów i ponad 3500 sklepów stacjonarnych. Emma z powodzeniem współpracuje z ponad 200 sprzedawcami detalicznymi. Ponad 1000 członków zespołu Emma pracuje na całym świecie, z biurami we Frankfurcie (Niemcy), Manili (Filipiny), Lizbonie (Portugalia), Mexico City (Meksyk) i Szanghaju (Chiny).
Więcej informacji na temat Emma- The Sleep Company można znaleźć na stronie team.emma-sleep.com/press
O Theresie Schnorbach:
Theresa Schnorbach jest psychologiem i naukowcem zajmującym się snem, specjalizującym się w psychologii klinicznej i neuropsychologii poznawczej. Ukończyła szkolenie podyplomowe z zakresu Terapii Poznawczo-Behawioralnej Bezsenności (CBT-I) w Niemieckim Towarzystwie Badań nad Snem i Medycyny Snu (DGSM), uznanym przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem. Theresa jest zaangażowana w stosowanie nauki w prawdziwym świecie, aby pomóc ludziom obudzić się w najlepszym wydaniu. Dla zdrowego, szczęśliwego i dostatniego życia. Pracowała już z wieloma profesjonalnymi sportowcami z różnych dyscyplin, zarówno w sportach tradycyjnych, jak i e-sportowych. Theresa dołączyła do Emma - The Sleep Company w październiku 2020 roku i kieruje zespołem ds. badań nad snem oraz Emma Sleep Consultancy.

/źródło - fot.Pixabay /

 

Poprawiony: środa, 22 maja 2024 17:12