Jazda na kacu Drukuj Email
Wpisany przez Jan W. z Radomia   
poniedziałek, 05 listopada 2012 16:55

Jazda na kacu

Kiedy można wsiąść za kierownicę samochodu, gdy wcześniej piło się alkohol? Czy fakt, że nie czuje się kaca oznacza, że nie ma już alkoholu we krwi?

Nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20 – 30 g czystego alkoholu, czyli 50 g wódki, albo 150 ml win, albo 0,5 l piwa. Jeśli wypijemy więcej, to odpowiednio dłużej musi pracować wątroba, by usunąć z krwi alkohol. I tak przykładowo po wypiciu 0,5 l wódki możemy usiąść za kierownicą dopiero po 24 – 25 godzinach.

Często jest tak, że leczymy kaca mocną kawa lub aspiryną. Czujemy się lepiej, siadamy za kierownicą, zatrzymuje nasz policja i okazuje się, że ciągle jesteśmy przynajmniej w „stanie wskazującym na spożycie”, czyli mamy od 0,1 do 0,25 jednostek alkoholu w wydychanym powietrzu. Za jazdę w takim stanie grozi utrata 10 punktów, grzywna od 50 do 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Warto wiedzieć, że 78  kierowców ukaranych za jazdę po spożyciu alkoholu, było właśnie na kacu. Pili poprzedniego dnia i za wcześnie siedli za kółkiem.

Uwaga! Nie ma skutecznego sposobu na przyspieszenie spalania alkoholu, który wprowadziliśmy sobie do krwi, ponieważ proces ten zachodzi w wątrobie. Nie można więc alkoholu ani rozpuścić w mocnej kawie, ani wypocić, ani zneutralizować aspiryną, czy przespać. Owszem, gdy weźmiemy coś na kaca, poczujemy się lepiej, np. przestanie nas boleć głowa, zniknie nadkwasota itp., lecz to nie znaczy, że jesteśmy trzeźwi.

Zatem: piłeś – nie jedź – to jest jedynie słuszna zasada.

Jan. W. z Radomia

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:38