O HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku Drukuj Email
Wpisany przez Pozytywnie Otwarci   
poniedziałek, 07 października 2013 14:16

O HIV na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

W Warszawie rusza szeroko zakrojona kampania edukacyjna o HIV przygotowana z myślą o osobach po 50. roku życia i starszych

Warszawa, 7.10.2013 r. – Ponad 400 osób weźmie udział w zajęciach na temat HIV rozpoczynających się właśnie na dziesięciu warszawskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy zapozna się z informacjami o profilaktyce i leczeniu wirusa, które pojawią się równocześnie w pismach i na portalach internetowych dla seniorów. Szeroko zakrojona kampania edukacyjna o HIV skierowana do tej grupy wiekowej potrwa do końca grudnia. Warsztaty poprowadzą certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS edukatorzy Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Kampania finansowana jest z grantu otrzymanego przez Zjednoczenie w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Eksperci Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy przygotowali specjalny program uwzględniający potrzeby osób dojrzałych. Zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku będą podzielone na dwa bloki. Pierwszy ma na celu dostarczenie informacji o tym, jak atakuje HIV, jak przebiega zakażenie i jakie są jego skutki. W ramach drugiego przewidywane są warsztaty o rozpoznawaniu i unikaniu ryzykownych zachowań seksualnych, a także o testowaniu się w kierunku HIV. Osoby, które nie będą mogły skorzystać z oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku otrzymają te informacje poprzez media. Powstanie także ulotka edukacyjno-informacyjna skierowana do tej grupy odbiorców.

„Dane epidemiologiczne z USA wskazują wyraźnie, że także wśród seniorów ryzyko zakażenia HIV jest wysokie. Kobiety w pewnym wieku przestają się zabezpieczać prezerwatywami przed ciążą, ale nie przestają uprawiać seksu.
I narażają się na zakażenie. Mężczyźni unikają prezerwatyw w obawie przed ich rzekomo ujemnym wpływem na potencję i też mogą się zakazić. Z przeprowadzonych w Polsce badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że ponad połowa mężczyzn po 50. roku życia nadal uprawia seks. Chcemy dotrzeć do nich i do ich partnerek, żeby ostrzec ich przez zagrożeniem. Ktoś musi to zrobić, a polscy lekarze wciąż często sądzą, że nie bardzo im wypada rozmawiać o seksualności z osobami, które mogłyby być ich rodzicami" – powiedział Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

Program edukacyjny na zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku został skonsultowany z wybitnymi ekspertami w dziedzinie wirusologii psychologii. Udział w przygotowaniu ulotki informacyjnej wzięła m.in. dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska, która ma ogromne doświadczenie zebrane podczas pracy w poradni internetowej z osobami obawiającymi się zakażenia lub zakażonymi. Celem było przygotowanie materiałów zrozumiałych, ale także akceptowalnych dla osób starszych. Nie jest to łatwe, ponieważ w grupie tej wciąż pokutuje pogląd, że HIV-em zakazić mogą się tylko przedstawiciele tzw. grup ryzyka.

„Uwrażliwienie osób starszych na zagrożenia związane z HIV i skalę problemu we wszystkich grupach społecznych, a także pokazanie im, że dzięki nowoczesnym lekom z wirusem można normalnie żyć ma ogromne znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich dzieci i wnuków. Zwłaszcza tych zakażonych. Zrozumieniei akceptacja ze strony seniorów rodzin jest niezwykle ważna w walce ze stygmatyzacją, która w Polsce jest najpoważniejszym problemem dla osób żyjących z HIV" – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„Od początku epidemii wykryto ponad 16 tys. zakażeń HIV. Eksperci szacują, że z wirusem żyje u nas kilka razy więcej osób, ale nie sposób tego sprawdzić, ponieważ test zrobił tylko co dziesiąty Polak. W grupie osób po 50-tce odsetek testujących się jest zapewne jeszcze niższy. A przecież życie nie kończy się na 49 urodzinach. I nie kończy się na nich seks. Nikt nie ma immunitetu na HIV" – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2012 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad 300 tysięcy złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy" jest organizacją zajmującą się głównie edukacją i profilaktyką z zakresu problematyki HIV/AIDS. Swoją działalność kieruje przede wszystkim do ludzi młodych, skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Zajmuje się pomocą i wsparciem dla osób żyjących z HIV, szczególnie tych, które nie dawno dowiedziały się o swoim zakażeniu. Organizacja działa stosując niekonwencjonalne metody. Edukuje młodych ludzi w miejscach gdzie chętnie przebywają: w klubach, dyskotekach, akademikach. Swoje cele realizuje również poprzez organizację wydarzeń okolicznościowych podczas, których szeroko promuje bezpieczniejsze formy zachowań seksualnych.

źródło
Pozytywnie Otwarci
Tel.: +48 503 411 239
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2014 23:11