Modny kwiatek - odpowiedź na pytanie z 1 strony Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Polka   
czwartek, 02 stycznia 2014 09:30

Modny kwiatek - odpowiedź na pytanie z 1 strony


Skąd pochodzi roślina o nazwie „gwiazda betlejemska" – czyżby rosła gdzieś w Palestynie i kwitła w grudniu?
Dziadek Staszek

 

Gwiazda betlejemska to popularna nazwa dekoracyjnej rośliny, która w Europie zakwita w okresie Bożego Narodzenia. Jest ona rośliną „krótkiego dnia", jak mówią botanicy co oznacza, że zakwita w tym okresie roku, gdy słońce najkrócej świeci. U nas jest uprawiana w szklarniach. Jej botaniczna nazwa brzmi Wilczomlecz nadobny albo Poinsecja nadobna. Nie należy Wilczomleczu nadobnego mylić z Wilczomleczem pięknym, ta druga nazwa oznacza zupełnie inny gatunek rośliny – to Korona cierniowa.
W stanie dzikim Gwiazda betlejemska rośnie w Meksyku i Gwatemali. „Odkrył" ją tam amerykański mąż stanu Joel R. Poinsett i od jego nazwiska pochodzi druga nazwa gwiazdy – poinsecja. W 1934 roku roślina przywieziona została do Europy gdzie nauczono się ją uprawiać w szklarniach w doniczkach. Od tej pory jej popularność bardzo wzrosła. Wyhodowano mnóstwo odmian kolorystycznych, znamy więc obecnie nie tylko czerwone gwiazdy.
Osobliwością gwiazdy jest fakt, że zdobią ją nie kwiaty – te są bardzo niepozorne, mało kto je zauważa - lecz kolorowe liście tzw. podkwiatostanowe. Gwiazda lubi ciepło, dobrze rośnie w miejscu oświetlonym lecz nie w pełnym słońcu, trzeba ją często podlewać – przesuszona gubi liście i ginie, nawet gdy próbujemy ją uratować wznawiając podlewanie. Dobrze pielęgnowana gwiazda kwitnie kilka tygodni w końcu jednak traci liście. W swojej ojczyźnie po przekwitnięciu wchodzi w stan spoczynku. W naszych mieszkaniach nie możemy jej zapewnić takich warunków, toteż roślina zamiera. Można co prawda przeczytać jak przechować gwiazdę do przyszłego roku, a nawet skłonić ją do powtórnego kwitnienia, jednak nie znam nikogo ( po za ogrodnikami, rzecz jasna) komu by się to udało.
Przypomnę, że mamy swoje własne rośliny „krótkiego dnia", które sadzimy w ogródkach aby kwitły jesienią. Są to przede wszystkim chryzantemy i marcinki – zwłaszcza te drugie potrafią kwitnąć aż do mrozów.


Babcia Polka

fot.Stefan Zubczewski


Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:46