Świeta Wielkanocne - co roku w innym terminie (odpowiedź na pytanie z 1 str.) Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Klaudyna   
środa, 19 marca 2014 13:39

Święta Wielkanocne - co roku w innym terminie


Dlaczego Święta Wielkanocne w każdym roku wypadają innego dnia?
Staszek
Panie Staszku!
Wielkanoc to rzeczywiście święto, którego data jest ruchoma, wypada nie wcześniej niż 22 marca i nie później niż 25 kwietnia. Trochę to dziwne, a jeszcze dziwniej brzmi, gdy przeczytamy kościelną definicję daty Wielkiej Nocy. Mówi ona, że „Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po paschalnej pełni księżyca". Co to jest paschalna pełnia? To pierwsza pełnia księżyca następująca po dacie zrównania długości trwania dnia i nocy, czyli tzw. równonocy wiosennej. Po tym wydarzeniu czekamy na pierwszą pełnię księżyca, a po niej na pierwszą niedzielę, czyli Niedzielę Wielkanocną, gdyż chrześcijanie wierzą, że Pan Jezus zmartwychwstał w niedzielę.
Ten sposób obliczania daty świąt w kościele chrześcijańskim został ustalony w 325 roku przez Konstantyna Wielkiego na zwołanym przez niego Soborze Nicejskim. Dokonano wtedy również tzw. tabloryzacji świąt, dzięki czemu już na wiele wieków na przód wiemy, kiedy wypadnie Wielkanoc i inne święta, których data uzależniona jest od terminu Wielkanocy. I tak Środa Popielcowa kończąca karnawał wyznaczana jest w środę na co najmniej 40 dni przed Wielkanocą, a Boże Ciało we czwartek, 60 dni po Wielkanocy.
Sprawę komplikuje fakt, że w kościele chrześcijańskim zachodnim ( są w nim m.in. katolicy) datę ustala się na podstawie kalendarza gregoriańskiego, wprowadzonego przez papieża Grzegorza XII w 1582 roku. W kościele wschodnim (takim jak prawosławny) wierni posługują się kalendarzem juliańskim, sprzed 1582 roku. A w ogóle pierwowzorem daty Wielkiej Nocy był 14 nisan z kalendarza hebrajskiego, oznaczający początek żydowskiego święta Paschy, święta Przejścia, które obchodzone jest na pamiątkę ucieczki Izraelitów z egipskiej niewoli. Wyprowadził ich z niej Mojżesz, przed którym rozstąpiło się Morze Czerwone.
Pierwsi chrześcijanie kontynuowali tradycje judaizmu i stąd zbieżność dat Paschy i Wielkanocy.
W tym roku oba kościoły chrześcijańskie, czyli zachodni i wschodni obchodzą Wielkanoc 20 kwietnia. W 2015 roku kościół zachodni obchodził będzie to święto 5 kwietnia, a wschodni 12 kwietnia. W 2016 roku odpowiednio: 27 marca i 1 maja, a w 2017 roku znowu wypadnie wspólna data - 16 kwietnia.
Najbliższa Wielkanoc przypadająca na najwcześniejszy z możliwych termonów, czyli 22 marca będzie miała miejsce dopiero w 2285 roku. Oznacza to, że w tym roku będzie bardzo krótki karnawał, ale to zmartwienie nas już nie będzie dotyczyć. A niesłychanie późna Wielkanoc wypadnie w 2038 roku, jej data to 18 kwietnia. Tę Wielkanoc wielu z nas przeżyje...


Babcia Klaudyna