Zamienniki drogich leków Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 10 lipca 2014 12:00

Zamienniki drogich leków


Czasem w aptekach słyszę, że są już w sprzedaży tańsze wersje leków, które dotychczas stosowałem słono za nie płacąc. Nie wiem czy mogę je kupować, czy ich działanie jest takie samo jak drogich leków, a jeśli tak to dlaczego są tak duże różnice w cenie między lekami oryginalnymi, a ich zamiennikami. Kiedy jestem robiony w konia przez firmy farmaceutyczne?
Bogdan

Panie Bogdanie
Tak, można kupować tańsze wersje drogich leków o ile zawierają identyczną dawkę tej samej substancji leczniczej co lek oryginalny. Poinformuje nas o tym farmaceuta. Leki takie nazywane są generykami albo lekami generycznymi lub po prostu zamiennikami.
Zamienniki muszą być identyczne z lekiem oryginalnym pod względem rodzaju i dawki substancji leczniczej, nazywanej też substancją czynną. Substancja ta jest związkiem chemicznym posiadającym określone właściwości farmakologiczne oraz zakres bezpieczeństwa potwierdzone badaniami klinicznymi. W skład leku wchodzą ponadto substancje pomocnicze, będące jakby nośnikami substancji leczniczej, w generykach mogą być one różne co nie ma wpływu ma lecznicze działanie substancji czynnej. Mogą jednak mieć znaczenie dla osób chorych np. na cukrzycę lub cierpiących na alergie.
Dlaczego zamienniki są tańsze?
Zacznijmy od tego, że wyprodukowanie nowego, innowacyjnego leku jest procesem długotrwałym, skomplikowanym i kosztownym. Lek taki musi być najpierw wymyślony, potem przebadany, a na koniec dopuszczony do sprzedaży. Cała ta procedura nie jest prosta, to też gotowy lek chroniony jest patentem przez dziesięć lat. W tym czasie firma, która go wyprodukowała wycofuje sobie koszty związane z badaniami (czasem wieloletnimi) oraz innymi procedurami i najwięcej na nim zarabia. Po dziesięciu latach inni producenci leków mogą już wykorzystywać nową substancję leczniczą i w oparciu o nią produkować ten sam lek ale pod inną nazwą, no i dużo tańszy niż oryginał, gdyż jego wytworzenie mniej kosztuje. Wtedy też zresztą zaczyna spadać cena oryginału. Tak właśnie w ostatnim czasie stało się np. z lekiem Bonviva, jedynym do niedawna stosowanym w osteoporozie jako specyfik przywracający gęstość gości – ma ona obecnie tańsze zamienniki.
Czy zamienniki są bezpieczne?
Tak, ale tylko te kupowane w aptekach, o czym powinny nas przekonać liczne kłopoty ze zdrowiem osób, które na bazarach kupują np. zamienniki Viagry, leku na poprawienie potencji u mężczyzn.
Zamienniki sprzedawane w aptekach są produktami legalnymi, ich wytwarzanie nie ma nic wspólnego z podrabianiem leku oryginalnego lub z nieuczciwą konkurencją.
Kiedy jestem robiony w konia?...
...pyta pan Bogdan. Myślę, że wtedy kiedy Pan na to pozwala. Gdy kupowałby Pan leki z niepewnego źródła, gdy faszerowałby się Pan pigułkami polecanymi przez znajomych albo reklamy, gdy przyjmowałby Pan leki w sposób niewłaściwy np. zaniżając zalecane dawki. We wszystkich tych przypadkach wydajemy pieniądze na coś, co szkodzi naszemu zdrowiu, zatem jesteśmy „robieni w konia".
Babcia Magister Farmacji

 

Poprawiony: czwartek, 10 lipca 2014 12:46