Długi po babci - odpowiedź na pytanie z 1 strony Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 19 listopada 2014 23:52

Długi po babci

Moja babcia zmarła nieoczekiwanie i wtedy okazało się, że zostały po niej znaczne długi. Są to głównie pożyczki, zaciągane za pośrednictwem różnych akwizytorów, których babcia chętnie wpuszczała domieszkania. Czy ja, jako jedyny spadkobierca babci, jestem obciążony tymi długami?
Michał


Rzeczywiście jest tak, że jako spadkobierca odpowiadasz za długi babci. To oznacza, że jeśli przyjmiesz spadek, musisz te długi spłacić. Jeśli wiesz, że babcia brała pożyczki w różnych bankach, to musisz zdawać sobie sprawę, że nawet niewielki kredyt bankowy (inaczej pożyczka) nie spłacany przez dłuższy czas może urosnąć do poważnej kwoty z powodu doliczanych do niego karnych odsetek. Jak zatem postąpić?
Wystąpić do sądu z wnioskiem o sporządzenie spisu inwentarza, czyli tego co wchodzi w skład spadku po babci. W ten sposób dowiesz się jakie ciążą na nim długi i czy przewyższają one wartość schedy. Po załatwieniu tej sprawy masz dwa wyjścia: gdy dług nie jest za bardzo obciążający dla Ciebie, przyjmujesz spadek, czyli wchodzisz w posiadanie majątku jaki zostawiła babcia i obowiązkowo spłacasz jej długi.
Gdy wartość odziedziczonego majątku okaże się mniejsza niż długi, to możesz skorzystać z możliwości przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucasz spadek.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że odpowiadasz za długi tylko do rzeczywistej wartości spadku. Jeśli jest ich jeszcze więcej, nie będziesz musiał spłacać ich z własnej kieszeni (tak by się stało gdybyś prosto przyjął spadek).
Można wreszcie odrzucić spadek. Zrezygnować z niego. Na dwie ostatnie decyzje masz tylko sześć miesięcy, licząc od dnia w którym dowiedziałeś się, że jesteś spadkobiercą.
Trzeba pamiętać, że jeśli nie skorzystamy z możliwości przyjęcia zadłużonego spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub nie odrzucimy go, ponosimy tego konsekwencje, czyli musimy spłacić długi babci z własnej kieszeni. Nie możemy się tłumaczyć tym, że nie wiedzieliśmy o możliwościach rezygnacji ze spadku.
Babcia Jolanta.

 

 

Poprawiony: środa, 19 listopada 2014 23:54