Jolanta Kwaśniewska otwiera pierwszy "Kącik Babci i Dziadka" Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 05 stycznia 2016 12:39

JOLANTA KWAŚNIEWSKA OTWIERA PIERWSZY „KĄCIK BABCI I DZIADKA”


Kąciki Babci i Dziadka” to nowa inicjatywa Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej realizowana w ramach programu „Oswajanie starości”. W 2016 roku w całej Polsce będą powstawać miejsca, w których osoby starsze będą mogły przyjemnie i aktywnie spędzać czas. Już w grudniu, Jolanta Kwaśniewska, pomysłodawczyni przedsięwzięcia, zainaugurowała otwarcie pilotażowego „kącika” w Warszawie. Od 8 stycznia 2016 będzie można oglądać wystawę zdjęć autorstwa Moniki Gadzały pod nazwą STARZEJEMY SIĘ OD URODZENIA! związaną z tym wydarzeniem w hali głównej Dworca Wschodniego. Kulisy powstawania wnętrza pokaże specjalny odcinek programu szybkiemetamorfozy.pl.


Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” po latach działalności na rzecz dzieci, poszerza swoją działalność o aktywności, których celem jest uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię starości.
Wiele się robi dla dzieci, i jest to bardzo potrzebne, ale nie można zapominać o osobach starszych, które także potrzebują troski i zainteresowania. Zwłaszcza, że będzie ich przybywało – starzenie się społeczeństw jest niezaprzeczalnym faktem, o skali globalnej. Starości nie unikniemy, ale możemy mieć wpływ na to jak będzie wyglądać. Stąd pomysł, by tworzyć miejsca, które będą aktywizować osoby starsze – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.
Pierwszy „Kącik Babci i Dziadka” powstał w Domu Pomocy Społecznej Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego przy ulicy Solec 36A w Warszawie. Dzięki współpracy z wnętrzarskim programem internetowym „Szybkie Metamorfozy” oraz przy wsparciu sponsorów, którzy zapewnili środki na realizację projektu, zaaranżowano przytulną przestrzeń, gdzie podopieczni ośrodka mogą się spotykać, by wspólnie spędzać czas. Za realizację odpowiedzialna była architektka Magdalena Borowiak-Wróblewska, znana z popularnego programu wnętrzarskiego on-line szybkiemetamorfozy.pl.
- Wspólne zaangażowanie wielu osób oraz firm przyniosło fantastyczny efekt. Smutna i zniszczona jadalnia odzyskała na nowo swój blask, a w jej wnętrzu zagościło życie. Pod oknami pojawiły się przytulne fotele i nowe meble, a także gramofon i płyty z przebojami z dawnych lat. Liczę, że w 2016 roku uda się nam tworzyć w Polsce kolejne takie miejsca. W ten sposób chcemy przywrócić starości godność. – podkreśla Jolanta Kwaśniewska. Najbardziej zadowoleni z ogromnej zmiany są mieszkańcy wspomnianego domu.
Tu jest jak w innym świecie. Jasno, przytulnie, pogodnie. Podoba mi się jesienna fototapeta i kominek, ale najbardziej urzekł mnie gramofon ze starymi płytami – powiedziała pani Mirosława na widok odnowionej sali.

 


Bezpłatną wystawę 20 zdjęć z odsłony pionierskiego projektu Kącika Babci i Dziadka będzie można obejrzeć od 8 do 31 stycznia w hali głównej Dworca Wschodniego w Warszawie.

/źródlo - Faceit PR/

Poprawiony: wtorek, 05 stycznia 2016 12:49