Czy seniorzy powinni korzystać z suplementów diety? - odpowiedź na pytanie z 1 strony Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Polka   
sobota, 31 grudnia 2016 15:03

Czy seniorzy powinni korzystać z suplementów diety?


Mam nowego lekarza pierwszego kontaktu, który doradza mi abym kupowała mnóstwo tzw. suplementów diety. Nie są one tanie. Reklamy tych środków są skomponowane w taki sposób, że łatwo uwierzyć w ich „cudowną” moc, a następnie równie łatwo kupić, wydając najmniej 30 złotych za opakowanie. Nie wiem czy je kupować czy nie. Czy mi ktoś poradzi, co robić?
Iwona

Odpowiedzi na Pani pytanie zaczerpnęłam z książki autorstwa Mirosława Jarosza pt. ”Suplementy diety a zdrowie – porady lekarzy i dietetyków” wydanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL i zalecanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Na pierwszych stronach tej pozycji autor zaznacza, że nie ma dobrej definicji suplementów diety. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku suplementy to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów i innych substancji odżywczych oddziaływujących na fizjologię człowieka. Suplementy nie mogą zawierać leków. Nie leczą więc chorób. Powinny być stosowane, gdy z różnych przyczyn nie jest możliwe spożywanie zalecanych ilości witamin lub minerałów w diecie. Autor pisze, że osoby w wieku starszym decyzję o przyjmowaniu suplementów powinny skonsultować z lekarzem. Konieczne to jest zwłaszcza, gdy zażywa się leki z powodu chorób przewlekłych ( nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, osteoporozy itp.), ponieważ suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z lekami. Interakcje te mogą osłabiać działanie leków lub nasilać ryzyko wystąpienia jego działań ubocznych. Na przykład ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który korzystnie wpływa na sprawność umysłową w wieku podeszłych (choć mechanizm tego działania ciągle nie został poznany) może wzmóc działania leków zmniejszających krzepliwość krwi, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia krwawień, czasem bardzo niebezpiecznych gdyż dotyczących mózgu. Skoro więc Pani lekarz znający przecież Pani stan zdrowia, radzi aby Pani przyjmowała konkretne suplementy diety, to należy mu zaufać. Pisze Pani, że jest ich bardzo wiele. Radziłabym przedyskutować podczas najbliższej wizyty, czy wszystkie są konieczne i z jakiego względu. Czy nie można by zastąpić niektórych owocami i warzywami. Na przykład zamiast przyjmować suplementy zapobiegające skurczom mięśni, spożywać więcej pomidorów lub pić sok pomidorowy. Radzę też zapytać lekarza o sposób przyjmowania suplementów. Wiele z nich powinno się przyjmować z przerwami ( np. suplement zawierający żeń-szeń). Zawsze też powinno się starannie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, najlepiej w Internecie zanim kupi się konkretny specyfik. Informacja zawarta w ulotce może nam pomoc w podjęciu decyzji łykać, czy nie łykać dodatkowe pigułki.
Najgorszymi doradcami są reklamy i powiedzenie, że dawniej nie było suplementów diety, a ludzie żyli długo oraz zdrowo. Otóż dawniej (powiedzmy w XIX wieku) ludzie żyli dużo krócej niż obecnie, szybciej starzeli się, w wieku 60 lat byli już niedołężni. Nie twierdzę, że dzięki tylko suplementom diety współcześni sześćdziesięciolatkowie mogą cieszyć się dobrą kondycją. Uważam, że rozsądne stosowanie suplementów sprzyja tej kondycji. Ponieważ jednak suplementy są tak reklamowane, powszechne i łatwo dostępne, trzeba z nich korzystać z dużą rozwagą.
Babcia Polka

 

Poprawiony: sobota, 31 grudnia 2016 15:26