Jak sobie radzić z komarami i muchami Drukuj Email
Wpisany przez Dziadaek   
wtorek, 06 lipca 2010 08:18

Jak sobie „drzewiej” radzono z komarami i muchami ? 

Dziękuję za liczne maile z radami dotyczące zwalczanie komarów i much. Pozwoliłem sobie zebrać wszystkie rady do tak zwanej „kupy” po to, by je Wam przekazać.

Walka z komarami:
1. W okna, na parapetach postawić doniczki z pelargoniami lub też powiesić liście z krzaczków pomidorów. Zapach powinien odstraszyć komary.
2. Zamknąć szczelnie drzwi i okna w pokoju do którego naleciało komarów, pozostawiając nalaną na spodeczek terpentynę (gdzie ją dostać dzisiaj – chyba w sklepach z zaopatrzeniem dla plastyków). Po ok. pół godziny opary terpentyny uśpią komary, które po prostu zmiatamy z podłogi i po sprawie (na pewien czas).
3. Do naczynia wypełnionego roztworem formaliny (1 część) i wody (10 części) wkładamy zapaloną świeczkę. Światło świecy zwabia owady, które topią się w roztworze. (Ja widziałem, że po prostu palą się w płomieniu świecy powodując „rośnięcie” knota i szybsze się jej wypalenie. Można tak, można tak)
4. W pokoju porozkładać plasterki pokrojonej cebuli, a ciałko posmarować miksturą powstałą z ugotowanych w occie liści orzecha włoskiego.
5. Posmarować części ciała narażone na ukąszenia roztworem witaminy B lub olejkiem anyżowym, goździkowym czy też eukaliptusowym. Podobne działanie ma też sok z liści bazylii.
6. Nad łóżeczkiem dziecka zrobić moskitierę z tetry, a twarzyczkę posmarować (dla pewności) sokiem z liścia bazylii.
7. Podobno dobry efekt daje umycie się szarym mydłem…
8. Miejsca ukąszone posmarować sokiem z cebuli, z czosnku czy też mięty. W przypadku braku tych roślinek po prostu posmarować miejsce ukąszenia miętową pastą do zębów. Można też posmarować spirytusem i przyłożyć kostkę lodu.
9. Jest takie coś, takie tekturki nasączone jakimś preparatem, które wkłada się do urządzenia podgrzewającego, wkładanego później do gniazdka z prądem. Chyba się to nazywa Raid czy jakoś tak… Skuteczne, tylko nie należy (podobno) używać tego w pomieszczeniach gdzie są niemowlęta… Mając to włączone można spać przy otwartym oknie.
10. Można też robić z jakichś listewek ramę wielkości takiej, aby pasowała do otworu okiennego, naciągnąć, używając pinesek, na nią starą (ale nie dziurawą) gęstą firankę i moskitiera gotowa. Można spać przy otwartym oknie. Działa na muchy, komary i inne ćmy…
11.     Korzystać po prostu z dobrodziejstw kosmetycznych czyli  aerozoli   typu Off, Autan i innych
Walka z muchami:
1. W sklepach ogrodniczych jest do kupienia preparat dwuskładnikowy przeciw muchom. Tak się nazywa „Dwuskładnikowy preparat przeciw muchom”. Po przygotowaniu go, smarujemy nim używając pędzelka,  framugi okien i drzwi oraz miejsca, w których owady najczęściej siadają. Pomaga, muchy giną na śmierć.
2. Po prostu zastosować lep na muchy. Można go kupić w „dobrych” drogeriach.
3. Najprostszy, to mechaniczny sposób. Packa na muchy.

 

Cała ta walka z owadami, przypomniała mi pewien dowcip z dawnych lat o maści na szczury.
Stoi sobie na bazarze Różyckiego (to taki stary bazar na Warszawskiej Pradze) gościu i woła:
- Maść na szczury, maść na szczury…
Podchodzi kobitka i pyta:
- A jak się to używa?
- Łapiemy szczura, szanowna Pani, w rączkie. Przewracamy do góry brzuszkiem i smarujemy mu tenże brzuszek maścią. Po 15 minutach szczur odwala „kitę” stając się martwym…
- Ależ Panie. Jak ja go złapię to mu po prostu łeb ukręcę bez żadnej maści…
- Moźna tak, moźna tak szanowna Pani…

Powodzenia w walce z owadami – Zrzędliwy Dziadek

Z ostatniej chwili - Kwazar proponuje wakacje z dala od komara!

alt
Pianka Mosquit Repellent firmy Kwazar, chroniąca przed komarami, kleszczami i meszkami. alt
Pianka ochronna Mosquit Repellent firmy Kwazar, to preparat przeznaczony do ochrony wrażliwej skóry przed ukąszeniami owadów.* Lekka konsystencja sprawia, że pianka szybko się wchłania (wysycha), pozostawiając na skórze jedynie przyjemny, świeży zapach. Wchodząca w skład pianki substancja aktywna DEET blokuje receptory węchu komarów,kleszczy i meszek. Dzięki zastosowaniu technologii nanokapsulacji, uzyskano efekt powolnego uwalniania (slow release technology), preparat zapewnia skuteczną ochronę nawet do 12godzin. Nanokapsulacja znacznie redukuje wchłanianie repelentu w głąb skóry. Wystarczy więc, że będziemy go stosować raz dziennie przed wyjściem z domu.
*Pianka Mosquit Repellent firmy Kwazar jest łagodna dla skóry. Może być stosowana u dzieci od drugiego roku życia. Sugerowana cena detaliczna  opakowania o pojemności 140 ml-15zł


Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:16