Czy starszy człowiek może nauczyć się obcego języka? Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Chomentowska   
sobota, 18 września 2010 23:12
"Czy osoba starsza - emeryt - może nauczyć się języka obcego" ?
Witam Szanowną Redakcję!

Usiłuję odpowiedzieć na pytanie: "czy osoba starsza może nauczyć się obcego języka"?

Przy udzielaniu odpowiedzi na to pytanie należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
- nie jest tu istotny wiek, ale stan zdrowia,
- ważny jest  stopień zaawansowania zmian organicznych układu nerwowego, tzn. czy nie ma np. choroby neurodegeneracyjnej, czyli miażdżycy lub altzheimera,
-  z tymi zmianami łączy się pamięć, niesłychanie ważna w procesie przyswajania nowego słownictwa,
-  i naturalnie motywacja.
Osoby, które całe życie zawodowe przyswajały nowe treści, były czynne intelektualnie, mają dobrą pamięć, a jeszcze do tego mają poważne powody, aby ten język przyswoić nie powinny mieć większych kłopotów.
Sama uczęszczałam na kurs języka niemieckiego z osobą, która miała zaproszenie od córki do dłuższego pobytu z wnukami w kraju niemieckojęzycznym. Pani ta wiedziała, że już jest przygotowany dla niej pokój, córka cieszy się bardzo z powodu wizyty
matki, która być moze pozostanie u niej na stałe. I tylko wnuki nieznające języka polskiego powstrzymywały tę osobę przed wyjazdem. Nie mogła sobie wyobrazić, że nie będzie mogła porozumieć się z wnukami gdy corka z mężem pojadą do pracy.
My, młodsi uczestnicy kursu uczyliśmy się w tzw. czasie wolnym od zajęć. Pani ta uczyła się systematycznie wszystkich słówek z lekcji na lekcję. Zawsze przygotowana, zawsze świetnie czytała teksty, potem opowiadała ich treść. Byliśmy pełni podziwu dla jej pracowitości. Ona zaś powtarzała nam że zbliża się termin jej spotkania z wnuczętami.

Pozdrawiam serdecznie Elżbieta Chomentowska 
Czy starsza osoba – emeryt – może nauczyć się od podstaw obcego języka?

Może!  Jest to nawet wskazane jako ćwiczenie umysłu podtrzymujące jego sprawne funkcjonowanie i dobrą pamięć.
Osobom starszym wcale trudniej nie przychodzi nauka obcych słówek niż młodym, jednak nie nauczą się już dobrej wymowy ani nie opanują perfekcyjnie akcentu. Przeszkodą są, niestety zmiany w obrębie mięśni odpowiadających za mówienie i pogarszający się słuch.

Namawiam do podjęcia nauki - Katarzyna z Warszawy

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 13:18