Czy warto się śmiać Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Polka   
środa, 21 listopada 2018 16:20

Czy warto się śmiać

Moja żona mawia, że garbię się, powłóczę nogami oraz jestem skwaszony dlatego, że się nie śmieję. Podobno nawet się nie uśmiecham. Jak się zacznę się śmiać – powiada ona - to mi to dobrze zrobi, czyli wyprostuję się itp., gdyż śmiech pomaga na wszystko. Jestem gotowy zastosować to panaceum (choć nic mnie nie śmieszy) o ile przeczytam odpowiedź na pytanie: czy istnieje medyczne uzasadnienie powiedzenia, że śmiech to zdrowie.
Krzysztof.

Śmiej się Krzysztofie, gdyż istnieje medyczne uzasadnienie, że śmiech to zdrowie.
Podczas głośnego śmiechu nabierasz trzy razy więcej powietrza niż normalnie. Twój organizm ma z tego następujące korzyści:
- pogłębiony oddech i gwałtowne skurcze przepony oczyszczają płuca ze szkodliwych substancji, a do krwioobiegu trafia więcej tlenu. To sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony co poprawia jego funkcjonowanie (zapamiętywanie, przyswajanie informacji). Rytmiczne skurcze przepony pobudzają trawienie gdyż masują narządy wewnętrzne.
- radośni ludzie rzadziej chorują niż ponurzy gdyż dotleniony mózg wydziela więcej endorfiny (substancji przeciwzapalnej, nazywanej też hormonem szczęścia), a hamuje wydzielanie adrenaliny i kortyzonu (hormonów stresu), osłabiających odporność. Z tego też wynika, że śmiech rozładowuje stres a ponadto strach (słuszne jest więc powiedzenie: śmiej się ze swoich lęków), smutek, w dalszej konsekwencji przywracając równowagę psychiczną (lub pomagając w zachowaniu jej).
- śmiech upiększa, gdyż podniesione w uśmiechu kąciki ust odmładzają, zaś sam śmiech jest świetną gimnastyką wszystkich mięśni twarzy. Gimnastyka ta powstrzymuje ukazanie się oznak starzenia (obwisłe policzki i podbródek, opadnięte kąciki ust). Może dla mężczyzny ta wiadomość nie jest najważniejsza (choć panowie kupują od dawna kremy przeciw zmarszczkowe) dodam zatem, że uśmiechnięta czy choćby pogodna twarz sprawia wrażenie sympatycznej, co pomaga w kontaktach z ludźmi, nie wyłączając własnej żony.
Na koniec dodam informację, której nie potrafię zweryfikować lecz w nią wierzę: minuta szczerego śmiechu działa jak 45 minut relaksu oraz wydłuża życie o 10 minut.
Babcia Polka  fot.Pixabay