Słoneczne wyzwania dla wzroku. Jak chronić oczy dzieci latem?
Wpisany przez s.z.   
czwartek, 20 czerwca 2024 13:55

Słoneczne wyzwania dla wzroku. Jak chronić oczy dzieci latem?

Czerwiec to początek długo wyczekiwanego okresu wakacyjnego, pełnego beztroski i zabawy na świeżym powietrzu. Dla wzroku naszych dzieci, lato może być jednak również czasem zwiększonego ryzyka. Promieniowanie UV, piasek, słona woda i długie godziny spędzane na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony mogą negatywnie wpływać na zdrowie ich oczu. Jak więc skutecznie chronić wzrok naszych pociech przed letnimi zagrożeniami? Odkryj sprawdzone metody i wskazówki, które pomogą zadbać o oczy Twojego dziecka podczas wakacji.

Wyzwania, które niesie ze sobą lato

Latem, gdy pogoda dopisuje, a dni stają się dłuższe, dzieci spędzają czas na podwórkach, plażach i basenach, gotowe na ekscytujące przygody. W tej idyllicznej atmosferze, rodzice i opiekunowie muszą jednak zmierzyć się z ważnymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem oczu swoich podopiecznych.
Największym z nich jest intensywne promieniowanie UV, które nie tylko powoduje krótkotrwałe podrażnienia oczu, ale może także prowadzić do poważniejszych problemów, jak uszkodzenie tkanki oka, rogówki i soczewki. Dodatkowo, pobyt na plaży czy basenie, zwiększa ekspozycję na te szkodliwe promienie, szczególnie gdy dzieci spędzają czas w wodzie, gdzie odblaski potęgują ilość promieni docierających do oka.
Latem nie tylko słońce stanowi zagrożenie dla zdrowia oczu. Wtedy nasilają się także alergie sezonowe, objawiające się swędzeniem, łzawieniem i obrzękami. Alergie wywołane są m.in. pyłkami roślin czy chlorowaną wodą basenową. Ponadto, klimatyzacja – choć stanowi ulgę w upalne dni – może powodować suchość oczu i dyskomfort.
Jednak nie ma powodu do paniki! Istnieją proste sposoby, aby chronić oczy dzieci i cieszyć się latem bez obaw.

Jak chronić wzrok dzieci latem?

Oczy dzieci potrzebują szczególnej ochrony, aby uniknąć szkód spowodowanych promieniowaniem UV i innymi czynnikami środowiskowymi. Oto kilka skutecznych sposobów, jak zadbać o ich zdrowie:
• okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV: niezastąpione w walce ze szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wybieraj modele ze sprawdzonych salonów optycznych, dopasowane do wieku dziecka i upewnij się, że posiadają one oznaczenie UV400 lub 100% UV protection;
• kapelusze i nakrycia głowy: dodatkowa warstwa ochrony, która zacieni oczy i twarz dziecka, ograniczając ekspozycję na promieniowanie UV. Postaw na stylowe kapelusze z daszkiem, które nie tylko chronią, ale także dodają uroku;
• nawilżające krople do oczu: wysoka temperatura i suche powietrze mogą prowadzić do podrażnień. Stosowanie kropli nawilżających złagodzi dyskomfort;
• unikanie dymu i pyłu: chroń oczy dziecka przed dymem z grilla i innymi zanieczyszczeniami powietrza, aby uniknąć podrażnień i ewentualnych infekcji;
• higiena oczu: zachęcaj dziecko do częstego mycia rąk, szczególnie przed dotknięciem oczu. W razie dostania się do oka ciała obcego, np. piasku, delikatne przepłukanie go solą fizjologiczną pomoże uniknąć problemów;
• ochrona w czasie kąpieli: podczas przebywania w basenie lub morzu, warto nosić okulary do pływania, aby chronić oczy przed podrażniającymi substancjami i drobnoustrojami znajdującymi się w wodzie.

Kluczowa rola okularów przeciwsłonecznych dla ochrony wzroku dzieci

Oczy dzieci są szczególnie podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dlaczego? Ponieważ ich źrenice są większe, a soczewki wewnątrzgałkowe ich oczu bardziej przezierne niż u dorosłych. To oznacza, że większa ilość promieni UV może dotrzeć do siatkówki. Dodatkowo większość ekspozycji na słońce, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie oczu, ma miejsce przed ukończeniem 21 roku życia (1,2,3) . Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić ich oczom skuteczną ochronę przed słońcem.
Wybór soczewek, które zapewniają blokowanie promieniowania UV, jest kluczowy nie tylko dla komfortu widzenia, ale przede wszystkim dla zdrowia oczu najmłodszych.
Nie ulegajmy błędnej opinii, że ciemniejsze soczewki automatycznie oznaczają lepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Istotne jest, aby okulary były wyposażone w odpowiedni filtr, niezależnie od stopnia zabarwienia soczewek. Dlatego przy wyborze okularów dla dzieci warto kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim bezpieczeństwem.
Dodatkowo, warto upewnić się, że okulary posiadają znak CE (Conformitée Européenne), co oznacza, że spełniają wymagane normy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Dopasowanie kształtu oprawek ma również istotne znaczenie dla komfortu noszenia okularów oraz skuteczności ochrony przed światłem słonecznym. Oprawki powinny dobrze przylegać do twarzy, zapewniając kompleksową ochronę przed światłem także z boków.


- Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować nie tylko zapalenie spojówek, ale także uszkodzenia powiek, rogówki i soczewki wewnątrzgałkowej. Może również prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, które znacznie pogarszają widzenie. Warto pamiętać, że skutki promieniowania UV mogą nie być odczuwalne od razu, ale ich długotrwałe działanie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy chronili oczy dzieci na każdym etapie ich życia – komentuje Sylwia Kijewska, ekspertka Hoya Lens Poland.
Zadbajmy więc o odpowiednią ochronę oczu naszych dzieci, wybierając okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko chronią przed światłem słonecznym, ale także skutecznie zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV. To prosty, ale niezwykle ważny krok w zapewnieniu zdrowia i komfortu wzroku naszych najmłodszych podczas letnich aktywności na świeżym powietrzu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości okulary, które będą prawidłowo dobrane i dopasowane, wybierzmy się w tym celu do salonu optycznego. Zdecydowanie nie należy kupować okularów przeciwsłonecznych na straganach, stacjach benzynowych, sklepach odzieżowych czy drogeriach.

Wzrok na wakacjach – odpoczynek i profilaktyka to podstawa

Wakacje to doskonały moment, aby zadbać o zdrowie oczu dzieci. Naturalne światło, świeże powietrze i częste patrzenie w dal – tego na co dzień często brakuje, a czego podczas wakacji mamy pod dostatkiem. Zapewnijmy dzieciom jak najwięcej czasu na zewnątrz, aby ich oczy mogły odpocząć od sztucznego oświetlenia i ekranów.
Podobnie ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu oraz zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, co podczas wakacji jest łatwiejsze do zrealizowania. Włączmy do jadłospisu dzieci dużo owoców i warzyw, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych dla zdrowych oczu.
Urlop to również świetny czas na kontrolę wzroku. Regularne wizyty u okulisty lub optometrysty pozwalają na wczesne wykrycie problemów takich jak krótkowzroczność, co jest szczególnie ważne po roku szkolnym spędzonym nad książkami i przed ekranami. Takie okresowe kontrole są kluczowe, aby zapewnić zdrowy rozwój wzroku.
- Wakacje to czas, kiedy możemy w pełni wykorzystać dobroczynne działanie naturalnego światła i świeżego powietrza. Codzienne przebywanie na zewnątrz nie tylko zmniejsza ryzyko krótkowzroczności, ale także wspomaga ogólny rozwój dziecka. Naturalne światło pomaga w produkcji witaminy D i dopaminy, które są kluczowe dla zdrowia oczu i kości. Ponadto, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wzroku. Regularne przerwy od ekranów i spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonała profilaktyka zdrowotna, którą warto kontynuować przez cały rok – wyjaśnia, Sylwia Kijewska ekspertka.
Dbając o te aspekty, możemy zapewnić naszym dzieciom komfortowe widzenie na długie lata.

1) Światowe Towarzystwo Okulistyki Dziecięcej i Zeza (WSPOS). Uzgodnione stanowisko w sprawie ekspozycji na światło słoneczne i wzrok dzieci. 2016. Dokument dostępny pod adresem: https://www.wspos.org/wspos-sunlight-exposurechildrens-eyes-consensus-statement/
2) Zapobiegaj ślepocie. Oczy dzieci są bardziej podatne na długotrwałe uszkodzenia spowodowane promieniami UV. 2011. https://preventblindness.org/childrens-eyes-aremore-susceptible-to-long-term-damage-from-uvrays/
3) Artigas JM, Felipe A, Navea A, Fandiño A, Artigas C. Spectral transmission of the human crystalline lens in adult and elderly persons: color and total transmission of visible light. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2012;53(7):4076-4084.

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 20 czerwca 2024 14:10