Jacy są współcześni ojcowie?
Wpisany przez s.z.   
sobota, 22 czerwca 2024 19:39

Jacy są współcześni ojcowie? Wyniki badania

Jak wyniki z przeprowadzonej sondy, aż 86% Polaków obchodzi Dzień Ojca. Współcześni ojcowie przyjmują model świadomego i odpowiedzialnego ojcostwa, ale od swoich partnerek potrzebują pomocy i zaangażowania w wychowanie. Co trzeci ojciec boi się, że nie podoła nowej roli.


Jak wynika z badania „Jacy są współcześni ojcowie” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń, aż 86% Polaków obchodzi Dzień Ojca (23 czerwca). Mężczyźni na ojcostwo decydują się najczęściej pomiędzy 31. a 35. rokiem życia (28%). Często również później między 36. a 40 -tką (25%).
Współcześni ojcowie przyjmują model świadomego i odpowiedzialnego ojcostwa (71%). Bardziej angażują się w wychowanie dzieci (33%), przejmują również domowe obowiązki (29%), ale bardzo ważne jest także dla nich aby zapewniali poczucie bezpieczeństwa (27%). Z relacji z dzieckiem chcą czerpać przede wszystkim szczęście, radość i miłość (39%), poczucie dumy (29%) oraz poczucie spełnienia i satysfakcję (23%).
Współczesny tata powinien być przyjacielski i rozrywkowy (31%), empatyczny i wspierający (27%), edukujący i życiowy (22%), najmniej osób wskazało, że ważne są takie cechy jak wymagający i silny (20%). Czas wolny spędzają zazwyczaj realizując sportowe pasje (41%) lub z kolegami na męskich wypadach (23%). Coraz mniej osób relaksuje się przed telewizorem lub komputerem (12%).
Z okazji Dnia Ojca najczęściej wręczamy drobny upominek (36%), spędzamy dzień z tatą na męskich rozrywkach (31%) albo świętujemy rodzinnie (28%). Z męskich rozrywek najchętniej wybralibyśmy dla taty rajdowe emocje, czyli na przykład jazdę offroad lub samochodem wyścigowym (37%) lub ekstremalne doznania jak skok na bungee (33%). Zainteresowaniem cieszą się również wodne szaleństwa jak rejs łodzią motorową czy nurkowanie (14%). Na prezent z okazji Dnia Ojca prawie połowa ankietowanych wydaje pomiędzy 200 – 300 zł– mówi Aleksandra Skimina z serwisu Prezentmarzeń
Współcześni ojcowie od swoich partnerek oczekują przede wszystkim czułości i empatii (36%) oraz wsparcia i partnerstwa (32%). Ważna jest również odpowiedzialność i zaradność (17%), a także siła i determinacja (15%). Od mam swoich dzieci potrzebują pomocy i zaangażowania w świadome wychowanie (37%) i współdzielenia obowiązków (35%). Ważne są dla nich również wskazówki w opiece nad dzieckiem (17%) oraz edukacji w zakresie nowych metod wychowawczych (11%). Co trzeci ojciec boi się, że nie podoła nowej roli (35%) ponieważ chce również zapewnić utrzymanie rodziny (27%). Mogą czuć się słabi, zmęczeni i bez wiedzy (21%).

Dzień Ojca to święto obchodzone na całym świecie, które ma na celu uhonorowanie ojców i ich roli w rodzinie oraz społeczeństwie. Data obchodów Dnia Ojca różni się w zależności od kraju, ale w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. W Polsce Dzień Ojca przypada na 23 czerwca.
Badanie „Jacy są współcześni ojcowie” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 527 respondentów w formie ankiety online i w punktach stacjonarnych w czerwcu 2024

/źródło - /